H.M. KONGENS POKALLOPP

H.M. KONGENS POKALLOPP
Bjerke            4-åriga kallblod

 Datum       Vinnare         Kön Härstamning                         Körsven                    Tid    Dist. 1:a pris Tvåa                Trea  
 2019-04-06  Tangen Trygg    h   Bork Odin - Tangen Tina             Jan Roar Mjölneröd      1.24,8a   2100  200 000  Rappstjernen        Nordsjö Odin 
 2018-04-14  Tekno Eld       h   Tekno Odin - Eldsiri                Ulf Ohlsson             1.26,1a   2100  200 000  Lome Diamant        Valle Ask 
 2017-04-01  G. Jerken       h   Mörtvedt Jerkeld - Hjertusota       Ole Gaute Gudmestad     1.27,0ag  2100  200 000  Kuven Storm         Vill Solen 
 2016-02-20  Kleppe Fanden   h   Alm Viktor - Gjømle Vinni           Kjetil Djøseland        1.27,2a   2100  200 000  Moe Garm            Solvik Faksa 
 2015-02-28  Smedheim Solan  h   Bork Odin - Lila                    Geir Vegard Gundersen   1.28,1a   2100  200 000  Kolnes Kjell        Spik Mollyn 
 2014-03-08  Lannem Silje    s   Åsajerven - Lannem Sjura            Tor Wollebæk            1.25,4ag  2100  200 000  Vesle Frøken Støen  Art Vinterfari 
 2013-02-23  Timian Scott    h   Tangen Scott - Hege Tina            Vidar Hop               1.28,1a   2100  200 000  Hellin Faxen        Norheim Svenn 
 2012-03-24  Tekno Odin      h   Moe Odin - Lyana                    Øystein Tjomsland       1.25,1a   2100  200 000  Tomdin Ø.K.         Gylden Balder 
 2011-01-22  Dotterud Teddy  h   Alm Viktor - Steine Koso            Tom Erik Solberg        1.27,0a   2100  125 000  Järvsö Ole          Tekno Jerken 
 2010-01-23  Horgen Tore     h   Spikeld - Horgen Laila              Jan Roar Mjølnerød      1.27,0a   2100  150 000  Rossi               Lykkje Odin 
 2009-01-21  Bork Odin       h   Moe Odin - Bork Perla               Tom Erik Solberg        1.29,4a   2100  150 000  Særpefanten         Lome Mix 
 2008-02-02  Gonagas         h   Ulsrud Igel - Heidina               Dagfinn Aarum           1.30,2a   2100  100 000  Finspika            Stuve Vinn 
 2007-02-03  Raikkonen       h   Spikeld - Imola                     Thor Borg               1.28,6a   2100  100 000  Junior Jokern       Håkon Jo 
 2006-02-04  Moe Brage       h   Moe Odin - Slogum Bris              Asbjörn Mehla           1.29,3a   2100  100 000  Åsajerven           Keik Jo 
 2005-01-30  Alm Viktor      h   Rigel Jo - Bleikli Terna            Rune Wiig               1.27,1a   2100  100 000  Frigg Elden         Mörtvedt Jerkeld 
 2004-02-01  Lome Kongen     h   Spikeld - Tröpila                   Thor Borg               1.29,3a   2100  100 000  Lumjor              Troll Eld 
 2003-02-02  Storm Jo        h   Rigel Jo - Stormyr Blessa           Jomar Blekkan           1.29,3a   2100  125 000  Järvsömolle         Frigg Mollyn 
 2002-02-03  Alm Rau Jo      h   Rigel Jo - Bleikli Terna            Jomar Blekkan           1.27,7a   2100  125 000  Alsaker Svarten     Trygbjörn 
 2001-02-04  Moe Odin        h   Elding - Moe Vilja                  Asbjörn Mehla           1.27,9a   2100  125 000  Eld Per             Bol Elden 
 2000-02-06  Kjöstad Jo      h   Rigel Jo - Veslepaja                Jomar Blekkan           1.31,1a   2100  125 000  Sjefen              Alsaker Eldmöy 
 1999-01-02  Lome Elden      h   Elding - Tröpila                    Vidar Hop               1.30,3a   2100   80 000  Söstra              Dag Sven  
 1998-01-03  Sindy Vinter    s   Atom Vinter - Norheim Sindy         Odd-Arne Sagholen       1.33,0a   2100   75 000  Mentor Mollyn       Calle S.R. 
 1997-01-04  Fröyding        h   Alm Rigel - Fröytora                Erik Killingmo          1.30,7a   2100   60 000  Klättavinn          Röder 
 1996-01-03  Lykke Gutten    h   Elding - Fröytora                   Erik Killingmo          1.32,2a   2100   60 000  Sagi Knut           Sköiar 
 1995-01-04  Spang Best      h   Bestjerker - Britta                 Tor Wollebaek           1.32,9a   2100   60 000  Rakås Blesen        Hoechst Jerven 
 1994-01-02  Leik Kvik       h   Alm Kvik - Stjerne Leika            Hans Petter Tholfsen    1.33,0a   2100   65 000  Hvatt Djerven       Espe Stjernen 
 1993-01-02  Polar Troll     h   Troll Jahn - Kvitdalstjerna         Cato Antonsen           1.32,5a   2100   50 000  Vital Best          Steiner 
 1992-01-05  Bork Rigel      h   Alm Rigel - Linsi                   Jomar Blekkan           1.31,4a   2100   50 000  Håenmona            Skjoldsvarten 
 1991-01-05  Lygna Fina      s   Alm Svarten - Stjerne-Molly         Vidar Hop               1.36,5a   2100   50 000  Nordby Knoll        Buas Stjerna 
 1990-01-07  Piril Friggen   h   Friggbest - Piriltussa              Roy Gjölberg            1.35,4a   2100   50 000  Baylson             Stötmin 
 1989-01-08  Atom Vinter     h   Alm Rigel - Åslill                  Arve G Blihovde         1.33,8a   2100   40 000  Buås Per            Golan 
 1988-01-03  Fjeldar         h   Pål Lunar - Eldina                  Hans Petter Tholfsen    1.34,2a   2100   50 000  Lappdon             Vikse Balder 
 1987-01-04  Lund Blessa     s   Kinge Balder - Solbergstjerna       Ulf Thoresen            1.36,0a   2100   40 000  Vinning Tora        Stegg Lill 
 1986-01-05  Lund Jerker     h   Jerker - Solbergstjerna             Gunnar Eggen            1.37,0a   2100   40 000  Nordli Tora         Korulv 
 1985-01-06  Glup            h   Pilmin - Glunta                     Ole L Engen             1.36,4a   2100   30 000  Sambo               Alm Svarten 
 1984-01-08  Gyda            s   Kark - Pirilstjerna                 Hans Petter Tholfsen    1.36,7    2100   30 000  Gullmin             Mörtvedt Alma 
 1983-01-02  Pål Lunar       h   Pål Best - Jahluna                  Brede Killingmo         1.38,2    2100   30 000  Gjölmes Troll       Lyngsvarten 
 1982        Kinge Balder    h   Slogum Tor - Kinge Terna            Gunnar Diskerud         1.38,5    2100           Pilil               Rådimjenta 
 1981        Gamindi         s   Pilmin - Gamina                     Tore H Larsen           1.35,4    2100           Sprintmin           Tofte Kari 
 1980        Regon           h   Roger - Ihleterna                   Tore H Larsen           1.35,9    2100           Skogli May          Janne Viker 
 1979        Norheim Piril   v   Sabo Piril - Dale Tulla             Kåre E Jahnsen          1.37,4    2100           Korin               Gampila 
 1978        Stjernelydia    s   Nixen - Plata                       Carl Wollebaek          1.39,0    2100           Helgin Jac          Ronson 
 1977        Kipmin          h   Donno - Mindi                       Carl Wollebaek          1.40,5    2100           Dally Stöva         Solmann 
 1976        Remi            h   Gamill - Almlin                     Ulf Thoresen            1.38,0    2100           Flatvara            Seierssylfiden 
 1975        Sirkeline       s   Årnsethgubben - Vangstjerna         Carl Wollebaek          1.39,9    2100           Larsmann            Texas Jan 
 1974        Pilmin          h   Jahn Piril - Mindi                  Ole Helgestad           1.40,7    2100           Vintilla            Lyn Jerker 
 1973        Wenche Sjur     s   Jahn Sjur - Lyna Vilter             Ulf Thoresen            1.37,7    2100           Virmar              Lon Blesen 
 1972        Thomar          h   Spenter - Toma                      Gunnar Diskerud         1.40,6    2100           Boris               Stjerne Aila 
 1971        Ulver           h   Kvikk Sylfiden - Ulverud Stjerna    Ole Östby               1.42,9    2100           Brage               Kark 
 1970        Frigge          s   Sjur - Frigg                        Hans Petter Tholfsen    1.40,1    2100           Ingmar              Aassnella 
 1969        Nic             h   Jerker - Hjalla                     Terje Borstad           1.40,8    2100           Kil Stjerna         Stjerne Vira 
 1968        Lyn Ståle       h   Jahn Sjur - Rivinda                 Per Ulven               1.41,3    2100           Djerv               Sjurgutten 
 1967        Norm            h   Mindin - Normana                    Trygve Diskerud         1.47,6    1700           Tornell             Gjönniblesa 
 1966        Bestmin         h   Steggbest - Mindi                   Trygve Diskerud         1.41,5    1700           Jerker              Spentvinn 
 1965        Marinus         h   Kvikk Sylfiden - Ljönna             Jahn Schou              1.39,1    1700           Grans Ternen        Kilde 
 1964        Sjur            h   Vossevinn - Schuvarda               Kjetil Dale             1.37,9    1600           Jahn Piril          Knattestjerna 
 1963        Gulle           s   Steggbest - Komnesjenta             Karsten Buer            1.41,1    1600           Vesle Vilter        Romeriksgutten 
 1962        Tordenlyn       h   Tordenfly - Petra                   Karsten Buer            1.43,6    1600           Dolly               Dally Prinsen 
 1961        Nilen           h   Vinvar - Molynstjerna               Reidar Olsen            1.42,0    1600           Luynar              Baus Eriksönn 
 1960        Spentina        s   Spenter - Hertina                   Gunnar E Böhren         1.43,4    1600           Spent               Sabrina 
 1959        Kapp            h   Sigvin - Kaplyst                    Karsten Buer            1.44,6    1600           Toma                Engbron 
 1958        Schuvarda       s   Tofteruggen - Schudina              Kjetil Dale             1.40,6    1600           Atlas Gulli         Vesle Kina 
 1957        Tordenfly       h   Molyn - Josefine                    Karsten Buer            1.42,6    1600           Geiri               Steggtina 
 1956        Spenter         h   Molyn - Toftestjerna                Trygve Diskerud         1.39,2    1600           Lyrikken            PetterTidemand 
 1955        Dally Bausen    h   Baus Tryggsön - Dally Mjölner       Kåre Solberg            1.42,6    1600           Gundaprinsen        Klästad Terna 
 1954        Sanda           s   Drivar - Vesla Jakson               Karsten Buer            1.44,4    1600           Darrin              Tidemand Sokken 
 1953        Snåpen          h   Molyn - Reitlilja                   Gunnar Lium             1.43,9    1600           Helmindokka         Valensy 
 1952        Tore Jonsok     v   Stegg - Thoralill                   Trygve Diskerud         1.45,1    1600           Löverappa           Neslyn 
 1951        Spikla          s   Stegg - Guri                        Lars Gjersöyen          1.46,6    1600           Selerliv            Javara 
 1950        Grans Terna     s   Stegg - Viktoria                    Nils Buer               1.43,2    1600           Stegg Svarta        Mjösvinnsokken 
 1949        Rivanda         s   Tröi - Riona                        Nils Buer               1.44,3    1600           Mjöslill            Attilovar 
 1948        Pamin           h   Remin - Pauline                     Erik Garberg            1.47,5    1600           Eva Gille           Valer 
 1947        Marmon          h   Kong Gyller - Guri                  Erik Garberg            1.46,5    1600           Elmar               Pavesokken 
 1946        Ansigutten      h   Gyller - Ansi                       Trygve Diskerud         1.51,4    1600           Trygveruff          Gratanjå 
 1945        Vinter          h   Trygve - Nera                       Harald Landsverk        1.44,5    1600           Fjellrosa           Lövesokken 
 1944        Pjokkina        s   Pjokken - Anneth                    Trygve Diskerud         1.47,6    1600           Helminraua          Albino 
 1943        Heika           s   Gelmin - Driva                      L O Törset              1.47,6    1600           Gjylming            Marita 
 1942        Libella         s   Gullhov - Eftang Flinka             Hans Hasle              1.50,6    1600           Neskongen           Rani 
 1941        Donna Gyller    s   Kong Gyller - Nikla                 Leif Haslie             1.53,2    1600           Östlands-Baus       Roman 
 1940        Donnaprinsen    v   Omergubben - Donna Jakson           Hans Hasle              1.46,6    1600           Bondegutten         VesleGrova 
 1939        Borgunn         s   Borgar - Blenda                     Nils Buer               1.51,5    1600           Lyno                Fridolin 
 1938        Elyn            s   Bessar - Greta                      Johan Ödegård           1.48,5    1600           Svanvinn            Guri Simson 
 1937        Don Gyller      h   Gyller - Donna Jakson               G G Borstad             1.45,1    1600           Silver              Pluggen 
 1936        Hetta           s   Jakken - Rigmor                     Th Gjölstad             1.47,5    1600           Eiman               Arild 
 1935        Veslefrikk      h   Östlandskogen                       Leif Haslie             1.50,1    1600           Sölvstjerna         Mjölner 
 1934        Donnagubben     h   Omergubben - Donna Jakson           G G Borstad             1.49,7    1600           Pino                Höstbjörg 
 1933        Voje Kari       h   Jazz                                Hans Hasle              1.51,2    1600           Bergny              Gilmaks 
 1932        Möyfrid         s   Kvarberggrauen - Maalfrid           Ove Röstad              1.52,0    1600           Atlas               Schumann 
 1931        Viga            s   Glimt                               A Fuhre                 1.55,6    1275           Atlas               Gyller 
 1930        Jensine         s   Bjane - Granhild                    Jens Galby              1.52,3    1060           Galant              Rappo 
 1929        Bolla           s   Blaagutt                            Magnus Botslangen       1.53,6    1060           Sölvkongen          Sanja 
 1928        Tröndergutten   h   Trygg - Dalterna                    Fin Ulven               1.57,4     950           Sorte Mand          Taralyn