Bjerke Alm Svartens Äreslöp Alla
  Datum   Vinnare Kön   Härstamning   Körsven   Tränare Tid Dist. Odds:   Pris     Tvåa   Trea
  2022-06-12   Månlykke A.M. h   Månprinsen A.M. - Timba   Gunnar Melander   Gunnar Melander 1.20,6a 1609 1.63   250 000     Bellfaks   Stallone
  2021-06-13   Odd Herakles h   Moe Odin - Gaupen Stjerna   Tom Erik Solberg   Fredrik Fransson 1.19,8a 1609 1.14   150 000     Søndre Jerkeld   Lome Brage
  2020-06-14   Odd Herakles h   Moe Odin - Gaupen Stjerna   Adrian Solberg Akselsen   Lars O. Romtveit 1.18,4a 1609 1.46   150 000     Roli Eld   Ingbest
  2019-06-09   Odd Herakles h   Moe Odin - Gaupen Stjerna   Adrian Solberg Akselsen   Lars O. Romtveit 1.21,5a 1609 6.93   300 000     Smedheim Solan   Josveis
  2018-06-10   Polara v   Viesker - Ryntäys   Antti Tupamäki   Antti Tupamäki 1.19,3a 1609 2.12   300 000     Odd Herakles   Kleppe Slauren
  2017-06-11   Månprinsen A.M. h   Svall Ivar - Månskära   Gunnar Melander   Gunnar Melander 1.20,2a 1609 3.79   300 000     Polara   Odin Tabac
  2016-06-12   Månprinsen A.M. h   Svall Ivar - Månskära   Gunnar Melander   Gunnar Melander 1.19,0a 1609 2.21   200 000     Tekno Jerken   Odd Herakles
  2015-06-14   Lome Brage h   H.G.Balder - Lomestjerna   Per Oleg Midtfjeld   Bengt Erik Persson 1.19,6a 1609 2.94   200 000     Lannem Silje   Ulsrud Tea
  2014-06-08   Gylden Balder h   H.G. Balder - Gylden Perla   Kai Johansen   Pål Sem 1.21,1a 1609 11.73   200 000     Neslands Loke   Lome Brage
  2013-05-12   Tekno Odin h   Moe Odin - Lyana   Öystein Tjomsland   Öystein Tjomsland 1.21,5a 1609 1.84   200 000     Moe Brage   Stjernejerven
  2012-05-13   Hallsta Lotus h   Järvsöfaks - Hallsta Malibu   Ulf Ohlsson   Jan-Olov Persson 1.20,5a 1609 1.24   200 000     Moe Brage   Bork Odin
  2011-05-15   Hallsta Lotus h   Järvsöfaks - Hallsta Malibu   Ulf Ohlsson   Jan-Olov Persson 1.21,5a 1609 1.55   200 000     Feseth Lynet   Moe Brage
  2010-05-16   Moe Brage h   Moe Odin - Nesland's May   Dagfinn Aarum   Tor-Martin Moe 1.21,1a 1609 2.34   200 000     Hallsta Lotus   Röste Bo
  2009-05-10   Åsajerven h   Järvsöfaks - Sindy Vinter   Tor Wollebæk   Ola Martin Aasen 1.21,8a 1609 2.34   200 000     Röste Bo   Mörtvedt Jerkeld
  2008-05-11   Mörtvedt Jerkeld h   Lome Elden - Mörtvedt Jerkila   Jim Frick   Ola Engevold 1.22,0a 1609 12.83   200 000     Bokli Eld   Moe Brage
  2007-05-13   Moe Odin h   Elding - Moe Vilja   Asbjörn Mehla   Ola Engevold 1.21,2a 1609 5.39   175 000     Saran Salama   Lumjor
  2006-05-14   Järvsöfaks h   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson 1.20,5a 1609 1.30   150 000     Saran Salama   Bokli Eld
  2005-05-15   Saran Salama h   Kihin Muisto - Vipo   Tapio Perttunen   Tapio Perttunen 1.20,9a 1609 3.66   150 000     Moe Odin   Sipori
  2004-05-16   Järvsöfaks h   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson 1.20,4a 1609 1.00   125 000     Sipori   Gam Vinter
  2003-05-11   Järvsöfaks h   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson 1.20,5a 1609 1.38   125 000     Spikeld   Ravn Jahn
  2002-05-12   Järvsöfaks h   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson 1.20,8a 1609 1.28   125 000     Sagi Knut   Prins Vinter
  2001-05-13   Järvsöfaks h   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson 1.21,0a 1609 1.63   125 000     Viesker   Sagi Knut
  2000-05-14   Viesker h   Vokker - Vieska   Kaarlo Ahokas   Kaarlo Ahokas 1.20,8a 1609 1.69   125 000     Röder   Bork Rigel
  1999-05-16   Viesker h   Vokker - Vieska   Kaarlo Ahokas   Kaarlo Ahokas 1.23,7a 2600 1.85   100 000     Bork Rigel   Spikeld
  1998-05-10   Spang Best h   Bestjerker - Britta   Thor Borg   Kjell Teigen 1.25,3a 2600 4.85   100 000     Viesker   Bork Rigel
  1997-05-11   Viesker h   Vokker - Vieska   Kaarlo Ahokas   Kaarlo Ahokas 1.21,5a 1609 2.04   150 000     Ponsi Tähti   Hvatt Djerven
  1996-05-12   Polar Troll h   Troll Jahn - Kvitdalstjerna   Cato Antonsen   Cato Antonsen 1.23,4a 1609 8.30   100 000     Bork Rigel   Hvatt Djerven
  1995-05-14   Verner h   Slogum Tron - Svantindra   Jim Frick   Ulla Fredlund 1.24,2a 1609 4.48   100 000     Åslands Kvikk   Pirilrapp
  1994-05-15   Bork Rigel h   Alm Rigel - Linsi   Jomar Blekkan   Britt Wanvik 1.24,0a 1609 1.83   100 000     Åslands Kvikk   Trons Trollmin
  1993-05-16   Atom Vinter h   Alm Rigel - Åslill   Rune Wiig   Rune Wiig 1.24,3a 1609 2.12   100 000     Svinten   Lövlandgutten
  1992-05-10   Atom Vinter h   Alm Rigel - Åslill   Arve G.Blihovde   Arve G.Blihovde 1.23,1a 1609 1.51   100 000     Ilmin   Alm Hellin
  1991-05-12   Ilmin h   Pilmin - Il   Cato Antonsen   Ole Helgestad 1.24,4a 1609 15.26   100 000     Atom Vinter   Jettetor
  1990-05-13   Ilmin h   Pilmin - Il   Cato Antonsen   Ole Helgestad 1.23,0a 1609 9.27   100 000     Pilmingutt   Atom Vinter
  1989-05-14   Braute h   Haakesjur - Marielle   Jan Rune Gaustad   Nicolai Gaustad 1.24,8a 1609 3.05   100 000     Alm Kvik   Lund Jerker
  1988-05-15   Alm Svarten h   Granvar - Oleanne   Ulf Thoresen   Knut Alm 1.23,0a 1609 1.30   100 000     Braute   Ingson
  1987-05-10   Alm Svarten h   Granvar - Oleanne   Ulf Thoresen   Knut Alm 1.24,6a 1609 1.27   100 000     Braute   Svinten
  1986-05-04   Toriseira s   Jerker - Toröna   Ulf Thoresen   Jan Vidar Öen 1.25,7a 1600 4.64   90 000     Braute   Alm Rigel
                                         
       
  Tidigare namn TGN Sprintern, Gull Löpet, Gullsprintern