DUPREE 
hingst född 2013 (8L287)
 1.10,6a  
1 737 810
29:  5 - 0 - 5
Trainer: Stefan P Pettersson, Jeppe Juel, Stefan Melander, Marcus Melander, Åke Svanstedt
BLUEGRASS (Walnut Hall Cup)

 
 
 

Tävlingskarriär -

 

ANDOVER HALL 
f.1999
1.09,4a
1 130 872 USD

Garland Lobell (US)
f. 1981
1.11,8a 345 689 USD

Abc Freight (US)
f. 1974  1.12,5a   179 002 USD

DUPREE

BLUEGRASS   2015

Breeder: Blue Chip Farms LLC,
Owner: Stall Courant AB, Stockholm Auktionspris: Lexington 2014. $200,000 (No Miedo Blue Chip)
 
Ar Starter Plac Tid Intjänat
TOT  41  5 - 1 - 6  10,2a  1 899 476
         
2019  2  1 - 0 - 0  12,8a  16 836
2018  12  0 - 1 - 0  10,2a  161 666
2017  10  0 - 0 - 0  10,9a  46 941
2016  9  2 - 0 - 2  10,6a  316 071
2015  10  3 - 0 - 3  10,7a  1 374 798
         
2015 vinnare av: bl.a. Pass Elim, Bluegrass, International Stallion Stake,
- Stefan P Pettersson tog över träningen av Dupree den 14 mars 2019.
 

Dupree. Bilden tillhör Knutsson Trotting
 
 
 
 
 
 Usa kull födda 2013
 
Gamin Lobell (US)
f. 1974  1.17,7a   43 349 USD

Amour Angus (CA)
f. 1987
1.16,6a 21 355 USD

Magna Force (US)
f. 1981
Kenwood Scamper (US)
f. 1982

HUSTLE N MUSCLE
 f.2000
1,12,2a
26 996 USD

Muscles Yankee (US)
f. 1995
1.09,9a 1 424 938 USD

Valley Victory (US)
f. 1986  1.11,8a   485 307 USD
Maiden Yankee (US)
f. 1981  1.14,5a 188 722 USD

Vernon Blue Chip (US)
f. 1994
1.12,0a 542 816 USD

Sir Taurus (US)
f. 1984  1.12,5a   484 810 USD

Amanda T.Collins (US)
f. 1987  1.16,8a   26 934 USD

Mor  till bl.a.
(06) HOT SHOT BLUE CHIP 1:51.2 ($1,202,702)
(07) MUNIS BLUE CHIP 1:56.1 ($471,127)
(08) EPONA BLUE CHIP 1:59.2 ($174,466)







Mor  till bl.a.
(01) SELF OBSESSED 1:55.2 ($249,865)
(02) DODGER BLUES ,1:55.1 ($111,374)
(03) BLUE MAC LAD 1:53.2 ($578,805)
(05) BLUE YORK YANKEE 1:55.4 ($305,388)
(09) MUSCOLO 1:54.3 ($242,810)




      

 

 mor  till bl.a.
(95) TOLSTOY BLUE CHIP 1:55.3 ($310 459)
(98) RED HOT BLUE CHIP 1:57.4 ($267 322)

Mormor  till bl.a.
S

   

Kusk Bana Datum Spår Distans  Plac KM tid Ev Odds Pris Loppnamn

                                        6 åring 2019

                   
                   
                   
                   
                   
 Jeppe Juel  Sk  190224-4  9  1600  1  12,8a  92  13 744  Hurtigløb - Amerikanerløb
 Nicolaj Andersen  Ch  190125-4  6  1600  4  13,1a  249  3 092  Otto Hallings Mindeløb

                                        5 åring 2018

 Henrik Lönborg  År  181228-6  8  1800  3  13,9a  701  20 066  V75-Guld
 Jeppe Juel  Bi  181214-6  1  1900  0  14,4a  144  0  Finalen 2018 - V75-Guld Next
 Jeppe Juel  Bi  180906-2    2020  0  15,0a  22  0  Billund Kommunes Vandrepokal
 Peter Ingves  J  180731-8  8  1609  7  10,6a  751  3 500  Jägersro Center - Prix Argentan
 Lennartsson Per  S  180724-3  4  2140  0  12,9a  752  500  Victory Tillys lopp
 Lennartsson Per  E  180708-4  5  2140  0  13,4a  356  500  Resia Eskilstuna
 Olsson Daniel  H  180702-9  2  1640  5  11,0a  233  8 500  Mack Clowns Minne
 Linderoth Per  Bj  180610-2  4  1609  0  11,6a  38  500  Energima Cup, försök
 Ingves Peter  S  180526-2  6  1640  5  11,3a  64  8 500  Sweden Cup, försök
 Ohlsson Ulf  S  180515-4  8  1640  2  10,2a  497  100 000  Meadow Roads lopp
 Ingves Peter  J  180502-6  5  1640  4  11,4a  96  9 100  Majsprintern
 Jakobsson Magnus  F  180330-11  7  1640  6  12,1a  1324  11 000  Prins Carl Philips Jubileumspokal

                                        4 åring 2017

 Olsson Daniel  S  171115-1  8  2140  0  14,7a  -  0  Solvallaserien VII
 Takter Johnny  S  171029-7  1  2140  0  ua  133   0  Breeders' Crown Semifinal
 Linderoth Per  Hb  171008-11  14  2200  0  14,0a  1033  0  Großer Preis von Deutschland
 Linderoth Per  Ö  170921-9  9  2100  0  15,2a  922  0  Telebolagets Grand Prix
 Goop Björn  Hd  170706-9  2  1609  5  10,9a  76  10 000 sek  Sprintermästaren, Försök
 Miller Brett  Tgn  170611-3  3  1609  5  1:56.2  152  2 500  Graduate
 Miller Brett  Moh  170603-7  12  1609  0  1:55.0  1451  0  Graduate
 Miller Brett  Me  170520-10  9  1609  0  1:54.0  969  0  Graduate
 Miller Brett  Me  170505-7  7  1609  4  1:54.4  336  1 440  nw15000L5
 Tetrick Tim  Me  170422-6  1  1609  4  1:55.3  NB  0  Kvallopp
 Melander Marcus  Me  170408-3  7  1609  4  1:57.0  NB  0  Kvallopp

                                        3 åring 2016

 Zeron Scott  Yr  161213-7  3  1609  5  2:29.1  47  1 600  NW6PM
 Tetrick Tim  Phl  161123-6  3  1609  1  1:57.2  25  8 000  nw5PM
 Bartlett Jason  Yr  161108-  2  1609  1  1:57.2  18  10 000  NW4PM
 Tetrick Tim  Me  161028-11  11  1609  4  1:57.1  22  960  3yr nw55K
 Melander Marcus  Me  161021-k  4  1609  3  1:55.4  NB  0  Kvallopp
 Campbell John  VD  160724-3  9  1609  0  1:57.0  97  0  Zweig Memorial Consolation
 Svanstedt Åke  Me  160716-4  10  1810  0  2:08.1  1734  1 532  Stanley Dancer Memorial
 Svanstedt Åke  Pcd  160625-7  6  1609  0  1:53.3  209  0  Earl Beal Jr. Memorial E.C.
 Svanstedt Åke  Pcd  160612-9  1  1609  3  1:55.0  32  6 660  Pennsylvania Sire Stakes, Elim
 Svanstedt Åke  Phl  160602-5  3  1609  3  1:57.1  58  4 959  Pennsylvania Sire Stakes, Elim
 Svanstedt Åke  Me  160514-2  1  1609  4  1:55.2  NB  0  Kvallopp

                                        2 åring 2015

 Svanstedt Åke  Wdb  151024-3  8  1609  0  1:56.1g  803  5 916  Breeders Crown
 Svanstedt Åke  Wdb  151016-3  10  1609  0  1:57.1  376  0  Breeders Crown, Elim
 Svanstedt Åke  Lex  151008-7  3  1609  1  1:53.4  23  26 600  International Stallion Stake
 Svanstedt Åke  Lex  151001-8  2  1609  1  1:57.3  47  36 500  Bluegrass (Walnut Hall Cup)
 Merriman Aaron  Mea  150911-8  4  1609  3  1:55.4  301  42 120  Pennsylvania Sire Stakes, Final
 Svanstedt Åke  Mea  150904-1  7  1609  5  1:57.0  209  3 462  Pennsylvania Sire Stakes, Elim
 Svanstedt Åke  Pcd  150826-2  1  1609  3  1:56.3  148  7 565  Pennsylvania Sire Stakes, Elim
 Svanstedt Åke  Me  150731-9  3  1609  0  1:59.1  116  0  Peter Haughton Elim
 Svanstedt Åke  Phl  150723-2  5  1609  3  1:59.1  26  6 369  Pennsylvania Sire Stakes, Elim
 Svanstedt Åke  Mea  150707-3  6  1609  1  1:58.2  22  18 015  Pennsylvania Sire Stakes, Elim
 Svanstedt Åke  Me  150613-k  2  1609  2  1:59.4  NB  0  Kval / Babyrace

Dupree takes the second division of the Hickory Pride in 1:58.2 for his first lifetime victory. Photo by Chris Gooden

Dupre vinner Bluegrass (Walnut Hall Cup) på The Red Mile 1 oktober 2015. Photo by Nigel Soult.

Dupree vinner International Stallion Stake den 8 oktober 2015. Foto av Nigel Soult
 

Dupre vid pris utdelning efter segern i Bluegrass (Walnut Hall Cup) på The Red Mile 1 oktober 2015. Photo by Nigel Soult.
Nedan är statistiken från Usa karriären:
Ar Starter Plac Tid Intjänat $
TOT  25  5 - 0 - 5  1:53.4  184 282
2017  6  0 - 0 - 0  -  3 940
2016  9  2 - 0 - 2  1:57.2  33 711
2015  10  3 - 0 - 3  1:53.4  146 631