TÄVLINGAR 2019

Tillbaka


Januari 2019        UET:s Valutakurs 2019     €10,26100     $9,09260

Tis
1
 
Ons
2
Tor
3
 
Fre
4
 
Lör
5
Sön
6
 
Mån
7
 
Tis
8
Ons
9
Tor
10
 
Fre
11
 
Lör
12
Sön
13
Mån
14
 
Tis
15
Ons
16
Tor
17
 
Fre
18
 
Lör
19
Solvalla, 14:45, ***STL, Bulwarks lopp, Margaretas Tidiga Unghästserie 3-ston, 3-h&v, 4-ston, 4-h&v,
Sön
20
Mån
21
 
Tis
22
Ons
23
Tor
24
 
Fre
25
 
Lör
26
Kalmar, 14:45, ***STL, Gulddivisionen,
Sön
27
Mån
28
 
Tis
29
Ons
30
Tor
31
 

Februari 2019    UET:s Valutakurs 2019     €10,26100     $9,09260

Fre
1
 
Lör
2
Åby, 14:45, ***STL, STL-finaler, Gulddivisionen Final,
Sön
3
 
Mån
4
 
Tis
5
Solvalla, Solvallaserien I - Fyraåringslopp,
Ons
6
Tor
7
 
Fre
8
 
Lör
9
Sön
10
Mån
11
 
Tis
12
 
Ons
13
Tor
14
 
Fre
15
 
Lör
16
Axevalla, 14:45, ***STL, Gulddivisionen, Försök 2 i Meeting 2,
Sön
17
 
Mån
18
 
Tis
19
Ons
20
Tor
21
 
Fre
22
 
Lör
23
Bergsåker, 14:45, ***STL, Gulddivisionen, Försök 3 i Meeting 2,
Sön
24
Mån
25
 
Tis
26
Ons
27
Tor
28
 

Mars 2019    UET:s Valutakurs 2019     €10,26100     $9,09260

Fre
1
 
Lör
2
Halmstad, 14:45, ***STL, STL Gulddivisionen, Försök 4, Stoeliten,
Sön
3
Eskilstuna, 12:45, *** STL Extra omgång,
Mån
4
 
Tis
5
Ons
6
Tor
7
 
Fre
8
 
Lör
9
Färjestad, 14:45, ***STL, Färjestads Jubileumslopp - STL Gulddivisionen, Försök 5, Helge Solos lopp,
Sön
10
 
Mån
11
 
Tis
12
 
Ons
13
Tor
14
 
Fre
15
 
Lör
16
Mantorp, 14:45, ***STL, STL Gulddivisionen, Försök 6, Kjell P Dahlströms Minne,
Sön
17
 
Mån
18
 
Tis
19
Ons
20
Tor
21
 
Fre
22
 
Lör
23
Momarken (Norge), Unionskampen, Østfoldpokalen, Steinlagers Äreslopp,  Svensk-Norsk V75
Sön
24
 
Mån
25
 
Tis
26
 
Ons
27
Tor
28
 
Fre
29
 
Lör
30
Solvalla, 14:45, ***STL, C Th Ericssons Memorial, Stoeliten, Margaretas Tidiga Unghästserie 3-ston, 3-h&v, 4-ston, 4-h&v,
Sön
31
Boden, 12:45, ***, Scandal Plays Minne,

April 2019    UET:s Valutakurs 2019     €10,26100     $9,09260

Mån
1
 
Tis
2
 
Ons
3
Tor
4
 
Fre
5
 
Lör
6
Sön
7
 
Mån
8
 
Tis
9
Ons
10
Tor
11
Örebro, 18:20, *, Breeders' Crown - Uttagningar, 3-åriga h&v, 3-åriga ston, 4-åriga h/v, 4-åriga ston,
Fre
12
Lör
13
Sön
14
Axevalla, 14:35, *, Första Testet StoChampionatet 2019,
Mån
15
 
Tis
16
 
Ons
17
Tor
18
Gävle, 18:00, ***, Påskägget,
Fre
19
 
Lör
20
Klosterskogen (Norge), Klosterskogen GP, Moe Odin, Habib, Thai Tanic, Sigvart Larsen Svensk-Norsk V75
Sön
21
Romme, 14:45, ***STL, Rommeheatet,
Mån
22
Tis
23
Ons
24
Tor
25
Fre
26
 
Lör
27
Sön
28
 
Mån
29
 
Tis
30


Maj 2019
    UET:s Valutakurs 2019     €10,26100     $9,09260

Ons
1
Tor
2
 
Fre
3
 
Lör
4
Örebro , 14:45, ***STL, Enoch Karlssons Minne, Orebro Intn'l - Stayerlopp (Gr II Int), STL Gulddivisionen, Försök,
Sön
5
 
Mån
6
 
Tis
7
Solvalla , 18:15, **, Margaretas Tidiga Unghästserie 3-ston, 3-h&v, 4-ston, 4-h&v,  
Ons
8
Solvalla , 18:15, ** Bergsåker , 18:27, **, E3 Bonus
Tor
9
 
Fre
10
 
Lör
11
Sön
12
Charlottenlund, Copenhagen Cup (Gr. I, Int - UET Master Series),
Mån
13
Halmstad , 18:20, *, Breeders' Crown - Uttagningar 3-åriga h&v, 3-åriga ston, 4-åriga h/v, 4-åriga ston,  
Tis
14
Solvalla , 18:15, **, Meadow Roads lopp
Ons
15
 
Tor
16
 
Fre
17
 
Lör
18
Gävle , 14:35, ***STL, H.K.H. Prins Daniels lopp,
Sön
19
 
Mån
20
 
Tis
21
 
Ons
22
 
Tor
23
 
Fre
24
Lör
25
Sön
26
Mån
27
Tis
28
Ons
29
Tor
30
Jägersro , 13:00, *, Gentlemannadagen
Fre
31


Juni 2019
      UET:s Valutakurs 2019     €10,26100     $9,09260

Lör
1
Sön
2
Axevalla , 13:45, *, Guldstoet, Andra Testet till StoChampionatet, Kronprinsessan Victorias Lopp
Mån
3
 
Tis
4
Ons
5
Åby **
Tor
6
 
Fre
7
Östersund , 18:20, *, Östersunds Stora Stayerlopp, Stoeliten - Östersundstravets Stora Damlopp - Siri Jonssons Minne,
Lör
8
Östersund , 14:45, ***STL, Jämtlands Stora Pris, Sjunga Best Minne, Storsjöpokalen,
Sön
9
Bjerke (Norge), Oslo Grand Prix, DNTs Auksjonsløp, Alm Svartens Æresløp Svensk-Norsk V75
Mån
10
 
Tis
11
Ons
12
Vaggeryd , 18:30, **, SmålandsStayern,
Tor
13
 
Fre
14
Romme , 18:20, *, Sleipner Cup, Final,  H&V - Ston
Lör
15
Boden , 18:10, ***STL, Norrbottens Stora Pris,
Sön
16
Gävle , 13:45, *, E3 Uttagningslopp h&v & Ston, 
Mån
17
 
Tis
18
 
Ons
19
Tor
20
Dannero , 20:00, *, High Coast Midnight Race, Midnattstravet,
Fre
21
Hagmyren , 12:45, *, Roger N Olssons Minne, Hallsta Lotus lopp,
Lör
22
Rättvik , 13:45, *, Breeders' Crown - Uttagningar 3-åriga h&v, 3-åriga ston, 4-åriga h/v, 4-åriga ston,  , Midsommarloppet,
Skellefteå , 19:00, *, Midsommarkransen
Sön
23
Mån
24
Halmstad , 18:20, *, Uttagning StoSprintern, Genrepet,
Tis
25
Solvalla , 18:15, **, Hästägarnas Sommarpris, Itaka Sunds lopp,
Ons
26
Åmål , 18:30, **, Torsten Janssons Minne, Ändå Något,
Tor
27
Åby , 18:20, *, Mölndalskvällen, Final Åby Nordic Monté Trophy 2019, Final Summer Meeting Talents, Uttagningslopp Breeders Course second Final,
Fre
28
Eskilstuna , 18:20, *, E3 Consolations,
Lör
29
Eskilstuna , 14:45, ***STL, E3 Finaler h&v - Ston  2140 meter
Sön
30
Hagmyren  Hälsinglands Treåringspris, Linje 5, Sleipners Elitlopp - Järvsöfaks


Juli 2019
       UET:s Valutakurs 2019     €10,26100     $9,09260

Mån
1
Mantorp , 18:20, *, Mantorpsloppet
Tis
2
Solvalla , 18:15, **, Margaretas Tidiga Unghästserie 3-ston, 3-h&v, 4-ston, 4-h&v,  
Ons
3
Lindesberg , 18:30, **, Bergslagsloppet
Tor
4
Halmstad , 17:00, ***, SprinterMästaren
Fre
5
 
Lör
6
Halmstad , 14:45, ***STL, StoSprintern
Sön
7
 
Mån
8
Tis
9
 
Ons
10
Visby , 18:30, **, Gotlandslöpningen
Tor
11
Örebro , 18:20, *, Juliloppet
Fre
12
Axevalla , 18:20, *, Uttagning StoChampionatet
Lör
13
Sön
14
Östersund , 12:45, Svenskt Kallblodsderby - uttagningar
Mån
15
 
Tis
16
 
Ons
17
Eskilstuna , 17:45, **, ICA Maxi Eskilstuna Fyraåringstest
Tor
18
Fre
19
Axevalla , 17:20, *, Trippeltravet - Axevalla Maraton,
Lör
20
Axevalla , 14:45, ***STL, Trippeltravet - Axevallalöpning,
Sön
21
Axevalla , 13:00, ***, Trippeltravet - StoChampionatet,
Mån
22
 
Tis
23
Solvalla , 18:15, **, Sommarfavoriten, Sommarfavoriten-Ston, Solvallaserien,
Ons
24
Östersund , 18:30, **, Svenskt Kallblodsderby,
Tor
25
 
Fre
26
 
Lör
27
Hagmyren , 14:45, ***STL, E.J:s Guldsko,
Sön
28
Åmål , 13:45, *, The Right Way,
Dannero , 14:00, Uttagning Svenskt Kallblodskriterium,
Mån
29
 
Tis
30
Jägersro , 17:00, ***, Hugo Åbergs Memorial,
Ons
31
Mantorp , 18:30, *, Breeders' Crown - Uttagningar, 3-åriga h&v, 3-åriga ston, 4-åriga h/v, 4-åriga ston,  


Augusti 2019
     UET:s Valutakurs 2019     €10,26100     $9,09260

Tor
1
Åby , 19:00, *, Grillnatta - The Red Mile
Fre
2
 
Lör
3
Rättvik , 14:45, ***STL, Sommartravet Final
Sön
4
Bergsåker , 13:45, *, E3 Uttagningslopp
Mån
5
 
Tis
6
Solvalla , 18:15, **, Victory Tillys lopp
Ons
7
Bollnäs , 18:30, **, Prinsessan Madeleines Pokal
Tor
8
 
Fre
9
 
Lör
10
Åby , 14:35, ***STL, Åby Stora Pris - STL-finaler
Sön
11
Dannero , 13:00, ***, Svenskt Kallblodskriterium
Mån
12
 
Tis
13
 
Ons
14
Solvalla , 17:30, ***, Jubileumspokalen
Tor
15
 
Fre
16
Örebro , 18:20, *, E3 Consolations
Lör
17
Örebro , 14:45, ***STL, E3 Finaler 1609 meter
Sön
18
 
Mån
19
 
Tis
20
 
Ons
21
Jägersro , 18:00, ***, Svenskt Travderby & Derbystoet - uttagningslopp
Tor
22
 
Fre
23
Bergsåker , 18:20, ***, Breeders' Crown Tvååriga
Lör
24
Bergsåker , 14:45, ***STL, Sundsvall Open Trot
Sön
25
 
Mån
26
 
Tis
27
Solvalla , 18:15, **, Ibrahim Paschas lopp
Ons
28
Åby , 18:27, **, Quick Pay-Pokalen
Tor
29
 
Fre
30
 
Lör
31
Jägersro , 14:45, ***STL, Birger Bengtssons Minne


September 2019

Sön
1
Jägersro , Svenskt Travderby, Derbystoet
Mån
2
 
Tis
3
 
Ons
4
 
Tor
5
Gävle, 18:20, *, Fyraåringsstjärnan  
Fre
6
Umåker, 18:20, *, Breeders' Crown - Uttagningar  
Lör
7
Solänget, 14:45, ***STL, Silverörnen  
Sön
8
 
Mån
9
 
Tis
10
Solvalla, 18:15, **, Gay Noons lopp, Juliennes lopp, Breeders' Crown Tvååriga, Stoeliten,
Ons
11
Solvalla, 18:15
Tor
12
Örebro, 18:20, *, TeleBolaget Grand Prix  
Fre
13
 
Lör
14
Bollnäs, 14:45, ***STL, Bollnäsloppet  
Sön
15
 
Mån
16
 
Tis
17
Solvalla, 18:15, **, Svenskt Trav-Kriterium & Svenskt Trav-Oaks - uttagningslopp  
Ons
18
 
Tor
19
Boden, 18:20, *, Mäster Gustafs Pokal  
Fre
20
 
Lör
21
Färjestad, 14:45, ***STL, Unionskampen  
Sön
22
Vaggeryd, 12:45, SmålandsMästaren  
Mån
23
 
Tis
24
Solvalla , 18:15, **, ASVT Trottex Auktionslopp - Tvååringslopp  
Ons
25
Åby , 18:27, **, S:t Leger  
Tor
26
 
Fre
27
Bergsåker , 18:20, *, Sleipnerdagen - bara kallblodslopp  
Lör
28
Solvalla , 14:45, ***STL, Walter Lundbergs Memorial - STL-finaler  
Sön
29
Solvalla , 13:00, ***, Svenskt Trav-Kriterium  
Mån
30
Halmstad , 18:20, *, HallandsMästaren  

Oktober 2019

Tis
1
 
Ons
2
Solvalla , 18:15, **, Oaks Consolation  
Tor
3
Bollnäs , 18:20, *, John Deeres Pokal  
Fre
4
 
Lör
5
Skellefteå , 14:45, ***STL, Stig Lindmarks Styrkeprov  
Sön
6
 
Mån
7
Mantorp , 18:20, *, Sikta mot stjärnorna, Final  
Tis
8
Solvalla , 18:15, **, Uttagning Breeders Course  
Ons
9
 
Tor
10
 
Fre
11
 
Lör
12
Åby , 14:35, ***, Svenskt Mästerskap  
Sön
13
 
Mån
14
 
Tis
15
Axevalla , 18:20, **, Breeders' Crown - Uttagningar  
Ons
16
Solvalla , 18:15, **, Solvallaserien  
Tor
17
 
Fre
18
Umåker , 18:20, *, UMIA-mästaren  
Lör
19
Romme, 14:45, ***STL, American Trot  
Sön
20
Örebro , 13:45, *, Svampen Örebro  
Mån
21
Halmstad , 18:20, *, Hästägarkannan  
Tis
22
 
Ons
23
 
Tor
24
 
Fre
25
 
Lör
26
Jägersro , 14:45, ***STL, Müllers Memorial  
Sön
27
Solvalla , 13:00, ***, Breeders' Crown - Semifinaler  
Mån
28
 
Tis
29
Solvalla , 18:15, **, Triton Sunds lopp  
Ons
30
 
Tor
31
 

November 2019

Fre
1
 
Lör
2
Solvalla , Konung Carl XVI Gustafs Silverhäst - STL Gulddivisionen, Final (Gr II Int),  Stoeliten,
Sön
3
 
Mån
4
 
Tis
5
Jägersro , Uttagningslopp Svensk Uppfödningslöpning 2019,
Ons
6
Solvalla , Gay Gals lopp, Locomites lopp,
Åby , Mixed Sales Stora Auktionslopp 2019
Tor
7
 
Fre
8
 
Lör
9
Eskilstuna , Smedträffen - Gulddivisionen, Försök
Sön
10
Eskilstuna, Breeders Crown Finaler
Mån
11
 
Tis
12
 
Ons
13
 
Tor
14
 
Fre
15
 
Lör
16
 Bjerke, Axel Jensens Minne,
Sön
17
 
Mån
18
 
Tis
19
 
Ons
20
 
Tor
21
 
Fre
22
 
Lör
23
Jägersro, Meadow Prophets Minne 2019 - Gulddivisionen, Försök 4 i Meeting 8, Svensk Uppfödningslöpning 2019 (Gr. I Nat.), Johan Jacobssons Minne 2019
Sön
24
 
Mån
25
Färjestad, E3 Revanschen - Treåringslopp Ston
Tis
26
Solvalla, Oaksrevanschen, Kriterierevanschen, Menhammar Stuteri Tvååringspris,
Ons
27
Solvalla, Solvalla Grand Prix (Gr II Int),
Tor
28
 
Fre
29
 
Lör
30
Gävle, Gävle Stora Pris - Gulddivisionen, Försök 5 i Meeting 8 - Stayerlopp,

December 2019

Sön
1
Örebro, Najos Minne - Fyraåringslopp, Stoeliten,
Mån
2
 
Tis
3
 
Ons
4
 
Tor
5
Axevalla, Silverstoet 2019 - Tvååringslopp Ston
Fre
6
 
Lör
7
Åby, Legolas Minne - STL Gulddivisionen, Försök 6 i Meeting 8 - Danska Travligan Liga 1 (Final Solvalla 26 december), Youanas lopp - Stolopp,
Sön
8
 
Mån
9
 
Tis
10
 
Ons
11
Jägersro, Breeders' Crown - Tvååringar
Tor
12
 
Fre
13
 
Lör
14
Bergsåker, Hilda Zonetts lopp - STL Gulddivisionen, Försök 7 i Meeting 8 Brimsguttens Minne - Dubbelcupen Final,
Sön
15
 
Mån
16
 
Tis
17
Solvalla,  Solvalla Vinterfavoriten - Tvååringslopp (Ingående i Kriterieserien 2020), Sören Nordins lopp - Treåringslopp
Gunnar Nordins lopp - Fyraåringslopp, Gösta Nordins lopp
Ons
18
 
Tor
19
 
Fre
20
 
Lör
21
Halmstad,  Halmstad STL Gulddivisionen, Försök 1 i Meeting 1 (Final Solvalla 8 februari), Diamantstoet, Försök 1 i Meeting 1,
Diamantstoet, Försök 2 i Meeting 1,
Sön
22
 
Mån
23
 
Tis
24
 
Ons
25
 
Tor
26
Solvalla,  Gert Lindbergs lopp - STL Gulddivisionen, Final (Gr II Int), Baroness Karsks lopp - Stoeliten
Fre
27
 
Lör
28
Romme, Super Lights lopp - STL Gulddivisionen, Försök 2 i Meeting 1 (Final Solvalla 8 februari),
E3 Revanschen - Hingstar/Valacker, STL Kallblodsdivisionen
Sön
29
 
Mån
30
 
Tis
31
 

Januari 2020