INTRESSANTA LÄNKAR


Banor
Arvika, http://www.arvikatravet.com/
Axevalla, http://www.axevalla.se/
Bergsåker, http://www.bergsaker.com/
Boden, http://www.bodentravet.com/
Bollnäs, http://www.bollnastravet.com/
Dannero, http://www.dannero.com/
Eskilstuna, http://www.sundbyholm.com/
Färjestad, http://www.farjestadstravet.com/
Gävle, http://www.gavletravet.com/
Hagmyren, http://www.hagmyren.com/
Halmstad, http://www.halmstadtravet.com/
Hoting, http://www.hotingtravet.com/
Jägersro, http://www.jagersro.m.se/trav/index.html
Kalmar, http://www.kalmartravet.nu/
Lindesberg, http://www.lindetrav.se/
Mantorp, http://www.mantorptravet.com/
Romme/Rättvik, http://www.dalatravet.se/
Skellefteå, http://www.skelleftetravet.com/
Solvalla, http://www.solvalla.se/
Solänget/Umåker, http://www.botniatravet.com/
Vaggeryd, http://www.vaggerydstravet.nu/
Visby, http://www.visbytravet.nu/
Åby, http://www.abytravet.com/
Åmål, http://www.amalstravet.com/
Årjäng, http://www.arjangstravet.com/
Örebro, http://www.orebrotravet.com/
Östersund, http://www.ostersundstravet.com/

Utländska banor
Biri, http://www.biritrav.no/
Bjerke, http://www.bjerke.no/
Forus, http://www.forus-travbane.no/
Freehold Raceway, http://www.freeholdraceway.com/
Gelsenkirchen, http://www.gelsentrab.de/
Lunden, http://www.travbanen.dk/
Montreal Hippodrome, http://www.hippodrome-montreal.ca/
Jarlsberg, http://www.jarlsberg-travbane.no/
Leangen, http://www.leangen.no/
Malta Harness Racing, www.geocities.com/colosseum/Track/8245
Mikkeli, http://www.mikkelinravirata.fi/
Pompano Park, http://www.pompanopark.com/
Recklinghausen, http://www.traben-re.de/
San Siro, Milano, www.trenno.it/trotto.html
Tallinna Hipodroom (Estland), www.hipodroom.ee/
The Meadowlands, http://www.meadowlandsracetrack.com/
Tor di Valle, www.tordivalle.it/indexuk.html
Vermo, http://www.vermo.fi/

Sport&Spel
ATG, http://www.atg.se/
STC, http://www.travsport.se/
SGC, http://www.galoppsport.se/

Svenska travsidor
WorldClassTrotting, http://www.worldclasstrotting.com
Avelsföreningen, http://www.asvt.se/
Avelsföreningen, www.asvt.se/auktion
Avelsinfo, http://www.avelsinfo.nu/
Bergsåkers Ponnytravklubb, http://bpk.just.nu/
Breeders Crown, http://www.breederscrown.org/
B-Tränarnas Riksförbund, www.welcome.to/btr
Grafströms Sulky och Hästsportbutik, http://www.grafstroms.com/
Guiden, http://www.guiden.se/
Hästsportens ungdomssida, http://www.stallsmart.nu/
KGB, www.kgb.se/svenska
Nya Championboken, http://home.swipnet.se/laurits/
P & R - Andersson Pressbild & Reklam AB, http://www.pressbildreklam.se/
Ponnytravförbundet (SPTF), http://www.sptf.just.nu/
RST (Riksförbundet för Sveriges Travhästägare), http://www.rst-trav.com/
Stall Pemi Häst, http://www.pemihorse.com/
STaR, Sveriges Travamatörer www.star.homepage.com/
Sleipner (Förening för kallblod), http://www.sleipner.org/
Travcafet, www.travcafet.com/
Trav & Galoppskolan Wången, 195.198.7.8/Wangen/index.htm
Travnet, http://www.travnet.se/
Travronden, http://www.travronden.se/
Travsidan, http://www.travsidan.nu/
Travtränarnas Riksförbund, http://www.travtranarna.org/
Vinnare i TV4, www.tv4.se/vinnare/vinnare_start.html
Västerbo Stuteri, http://www.vasterbo.com/
V75, http://www.puls75.com/

Utländska travsidor
Alwin Schockemöhle, http://www.alwin-schockemoehle.de/
Cheval Francais, http://www.cheval-francais.com/
Colorigination (amerikanska travvideos), http://www.colorigination.com/
Dantoto, http://www.dantoto.dk/
Galoppo e Trotto, www.gaet.it/ippica/index.html
Hambletonian Society, http://www.hambletonian.org/
Harness in Australia, http://www.harness.org.au/
Harness in New Zeeland, http://www.hrnz.co.nz/
Hesteguiden, http://www.hesteguiden.com/
HID (italienskt trav, resultat), www.hid.it/
Horses (Tysk travsport), www.horse.de/deutsch/index.html
Inter Dominion Championchips, www.harness.org.au/inter/id2000
In Harness, http://www.timesite.com/
Jubii (dansk), http://kanal.jubii.dk/trav
Les Courses (Fransk travsport), http://www.lescourses.com/
Monica Thors (Foto), www.mtphoto.com
NDR (Holland), http://www.ndr.nl/
Norsk Hestesenter, http://www.nhest.no/
Norsk rikstoto, http://www.rikstoto.no/
PMU (Franska ATG), http://www.pmu.fr/
Standardbred Canada, http://www.standardbredcanada.ca/
Suisse Trot (Schweiz), http://www.suissetrot.ch/
Suomen hippos, http://www.hippos.fi/
The Horseman, http://www.harnessracing.com/
Travnet (Danmark), www.travnet.dk
Trot-Online (Tyska startlistor&resultat), http://www.trot-online.de/
USTA, www.ustrotting.com/newsroom/newsroom.htm
Vagabond Video, http://www.vagabondvideo.com/
Team Janski Stables http://www.janskistables.com/news.php




Travtränare
Robert Bergh, http://www.robertbergh.se/
Svante Båth, http://www.stallsvantebath.com/
Jim Frick, http://www.jimfrick.se/
Tommy Hanné, http://www.hannetrav.se/
Torbjörn Jansson, start.at/seglinge
Per Lennartsson, http://www.perlennartssontrav.com/
Ove A Lindqvist, http://www.ovealind.nu/
Thomas Lönn, http://www.teamlonn.com/
Jan-Olov Persson, www.jop.nu
Håkan Skoglund, http://www.stallskoglund.com/
Krister Söderholm, www.kstrav.com/

Utländska travtränare
Per Eriksson, http://www.swedamstable.com/
Björn Garberg, www.pvv.org/~vidaros/trav/garberg/
Jan Johnson (Continental Farms), http://www.continentalfarms.com/
Birger Jörgensen, www.travdiscount.dk/bj.htm
Seppo Kukkonen, www.travdiscount.dk/seppo.htm
Arnold J. Mollema, www.euronet.nl/users/trotmoll/
Heinz Wewering, www.castrop-rauxel.de/traber.html

Svenska stuterier
Erikssunds Stuteri, http://www.erikssund.com/
Stuteri Hornline, http://www.hornline.se/
Menhammar Stuteri, http://www.menhammar.se
Rättaregårdens Stuteri, http://www.meadowgallant.t.se/
Stall Tilly, http://www.stalltilly.com/
Staro International, http://www.staro.nu/
Stuteri Palema, http://www.palema.se/

Utländska stuterier
Allevamento stazione di Monta Folli, www.gaet.it/folli/index.html
Castleton Farm, http://www.castletonfarm.com/
Kentuckiana Farms, http://www.kentuckianafarms.com/
Familjen Dubois stuteri (Frankrike), www.le-cheval-bleu.com/eng/dubois.htm
Hanover Shoe Farms, http://www.hanoverpa.com/
Perretti Farms, http://www.perretti.com/

Unghästträning
Ballykeane Stud (Irland), http://www.ballykeanestud.com/

Auktioner
Deauville, http://www.deauville-sales.com/
Kentucky, www.kentuckystandardbred.com
Harrisburg, www.ustrotting.com/harrisburg_sale/harrisburg.htm
Tattersall, http://www.tattersallsredmile.com/

Hästar
Copiad, www.algonet.se/~pbrandt
Gum Ball, www.topspin.se/gumball
Varenne, http://www.varenne.it/
Zoogin, hem.passagen.se/wessa

Galopp
Blommeröd, www.blommerod.com/galopp/index.html
Jägersro, http://www.jagersro.m.se/galopp/index.html
Täby, http://www.tabygalopp.se/

Tidningar, media

Aftonbladet, http://www.aftonbladet.se/
Dagbladet, http://www.dagbladet.nu/
Dagens Industri, http://di.se/NoFlash.asp
DN, http://www.dn.se/
Expressen, http://www.expressen.se/
Finanstidningen, http://www.fti.se/
Passagens Länkguide (Tidningar), www.passagen.se/linkguiden/tidningar/
Sundsvalls Tidning, http://www.st.nu/
Svenska Dagbladet, www.svd.se
Travtipset.se  http://www.travtipset.se
TT (Tidningarnas Telegrambyrå), http://www.tt.se/
TV 4 (text TV), http://www.text-tv.tv4.se/
Vi Tippa, www.vitippa.com
24timmar (Sundsvall), http://www.24timmar.se/sundsvall/index200011161130.icp#

Utländska Tidningar, media
CNN, http://www.cnn.com/
Hoof Beats Magazine, www.ustrotting.com/services/hoofbeat.htm
La Gazzetta dello Sport, www.gazzetta.it/
Paris Turf, http://www.paris-turf.com/
Sporting Life, http://www.sporting-life.com/
Vaeddelöbsbladet, inet.uni-c.dk/~htc

Länksida
Haynet, http://www.haynet.net/

Sundsvall
Hotell Södra Berget, http://www.sodraberget.com/
O'Learys, http://www.olearys.se/
Olympen - Marknadsplats för företag i Västernorrland, http://www.olympen.com/
Scandic Hotel Sundsvall City, http://www.scandic-hotels.com/50/hotel.asp?id=137
Scandic Hotel Sundsvall Nord, http://www.scandic-hotels.com/50/hotel.asp?id=136
Sundsvall Dragons, http://www.sundsvalldragons.com/
Sundsvalls Gatufest, http://www.gatufesten.se/
Sundsvalls Hamnfest, http://www.3darihamn.nu/
Sundsvalls Kommun, http://www.sundsvall.se/
Sundsvall.nu, http://www.sundsvall.nu/
Taxi Sundsvall, http://www.199tusen.com/

Övrigt
Americas Cup, http://americascup.org/
ESPN, http://www.soccernet.com/
Europeisk ligafotboll, http://www.eurofootball.com/editorial/se_home.xml?lang=se&page=home
Sportnyheter, http://www.sportal.se/
Vasaloppet, http://www.vasaloppet.se/


Här är några användbara länkar:
* Delvis fritt ** Prenumeration krävs

Pedigree Matching           http://www.pedigreematching.com/
Normans blogg                http://www.pedmat.multiply.com
* Alla Ras Del Mar            http://www.allbreedpedigree.com
* Australien                      http://www.harness.org.au
Finland                             http://www.hippos.fi/hippos/jalostusoriit/lvorijalk.php
Frankrike                          http://www.trot-pedigree.net
Tyskland                           http://www.hvt.de
** Storbritannien             http://www.standardbred.org/amember/member.php
Italien                               http://www.anact.it
Nya Zeeland                     http://www.hrnz.co.nz
Norge                               http://www.travsport.no
** Kanada                        https://trackit.standardbredcanada.ca
Sverige                             http://www.travsport.se
** United States              http://pathway.ustrotting.com
Kanadensiska Hingstar    http://www.standardbredcanada.ca/stallion_directory
NA Hingstar http://stars.ustrotting.com