Större lopp i Sverige 2008
Välkommen till Svensk travsport år 2008. Vi har samlad dom mest intressant loppen och tävlingarna här nedan. Obs! under året kan det tillkomma nya lopp

   Till Startsidan   Nyheter   Trav i ...   Usa - Frankrike - Italien - Norge - Finland - Danmark

Januari Februari Mars April Maj Juni Juli Augusti September Oktober November December  V75 Dagar  V64 Dagar
Grupp I Internationella  Grupp I Nationella  Grupp II Internationella  Grupp II Nationella Breeders Crown 2008  E3 2008
Guld Finaler - Gulddivisioner - Solvalla Serien - Elitlopps Meetinget 2008 - Kallblodslopp - Travbanor - 
2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 Home
Januari

F  05 Färjestads Jubileumslopp V75 Gulddivisionen 150,000
S  06 Rikschampionatet 100.000
J  12 Meadow Prophets Minne V75 150.000
Å  19 V75-Mästaren V75 200.000
B  26 Gösta Bergengrens Minne V75 150.000
S  30 Golden Weddings lopp Sto 100.000
      Bulwarks Lopp 100.000

KALLBLOD
F  05 Th. Egnells Memorial V75 110.000
B  26 Kvisslebruns Lopp V75 110.000
Februari  Till Topp
VARMBLOD
Ö  02 Express Gaxes Lopp V75 150.000
S  06 Zoogins Lopp 3 år 100.000
J  09 Arvid Stjernswärds Minneslopp V75 150.000
Ax 16 Gulddivisionen V75 150.000
S  23 Gulddivisionen V75 150.000
S  27 Grains lopp 3 år 100.000
      Solvallaserien I 4 år 150.000
Ax 29 STC: s Avelslopp Sto 125.000

KALLBLOD
Ro 29 Eivin Erlandssons Minneslopp 50.000
Mars  Till Topp
VARMBLOD
Å  01 Guldspecialen V75 150.000
Ro 07 Salaortens Travklubbs Jubileumspokal 100.000
Mp 08 Östgötaloppet (Gulddivisionen, Final) V75-Finaler 300.000
S  12 Avelsföreningens Jubileumslöpning 4-5 år - sto 100.000
S  19 Solvalla Hästägarförenings Vårvintervandringspris 100.000
      Pamir Broddes lopp 3 år 100.000
G  20 Påskägget 4 år 150.000
F  21 Prins Carl Philips Jubileumspokal 5 år 200.000
      Folke Hjalmarssons Minneslopp Sto 100.000
Ro 22 Olympiatravet, uttagning 1 V75 200.000
Hd 24 Yngve Larssons Memorial 100.000
S  26 Solvallaserien II 4 år 150.000
      Fiona Sans Lopp Sto 100.000
Å  27 Super Torsdag Lopp Sto 100.000
J  29 Olympiatravet, uttagning 2 V75 200.000
      (L.C. Peterson-Broddas Minneslopp)
S  30 Scarlet Knights lopp (Treåringarnas Vårfinal) 3 år 200.000

KALLBLOD
S  05 Centaurs Lopp (Dubbelcupen, Final) 100.000
Ro 22 Dubbelcupen, Final V75 110.000
D  23 Jubileumslopp Dannerotravet 50-år 50.000
April  Till Topp
VARMBLOD
S  02 Dartster F:s (Elittestet) lopp 100.000
Å  03 Ragnar Thorngrens Minne 4 år 100.000
E  05 Olympiatravet, uttagning 3 V75 200.000 (Smedträffen)
J  08 Hästägareföreningens Fyraåringspokal 4 år 100.000
S  09 Coccinelles lopp 3 år – sto 100.000
      Rikitikitavis lopp 3 år 100.000 
      Victory Tillys lopp 5 år 100.000
G  12 Gulddivisionen V75 200.000
Ö  13 Breeders’ Crown 3 år – sto 70.000
      Breeders’ Crown 3 år – h/v 70.000
      Breeders’ Crown 4 år – sto 70.000
      Breeders’ Crown 4 år – h/v 70.000
S  16 Oktan Sunds Lopp 3 år 100.000
      Kentucky Fibbers Lopp (Elittestet) 100.000
      Solvallaserien III 4 år 150.000
Å  19 Olympiatravet V75-Final 1.000.000
      Euro Classic Trot – Next Year 3-år 100.000
S  23 Karl-Gösta Fylkings Minneslopp Lärling 100.000
U  26 Guldbjörken V75 200.000
Å  27 Uttagning Konung Gustaf V:s Pokal 4 år – h/v 100.000
      Uttagning Drottning Silvias Pokal 4 år – sto 100.000
S  30 Gay Noons lopp 3 år 100.000
      Juliennes lopp 3 år – sto 100.000
      The Onions Lopp (Elittestet) 100.000

KALLBLOD
E  05 Valtra Tractor Trot V75 200.000
G  12 Rikstotolopp V75 110.000
D  20 Arena Dannero 1-år 50.000
U  26 Vårbjörken V75 110.000
Maj  Till Topp
VARMBLOD
Rä 02 Henning Mårthans Minne 5 år 100.000
Ö  03 Orebro Intn´l V75 400.000
Å  08 Algot Scotts Minne V75 150.000
      Konung Gustaf V:s Pokal 4 år – h/v 100.000 €
      Drottning Silvias Pokal 4 år – sto 100.000 €
D  10 Ådalspriset V75 150.000
S  14 Walter Lundbergs Memorial 150.000
      Vårfavoriten 3 år 200.000
      Vårfavoriten, Ston 3 år – sto 100.000
      Solvallaserien IV 4 år 150.000
      Meadow Roads Lopp (Elittestet) 100.000
S  17 Gulddivisionen, Final V75 300.000
E  20 Amatörpriset Amatör 100.000
J  20 Breeders’ Crown 3 år – sto 70.000
      Breeders’ Crown 3 år – h/v 70.000
      Breeders’ Crown 4 år – sto 70.000
      Breeders’ Crown 4 år – h/v 70.000
S  24 Silverdivisionen V75-Finaler 250.000
      Sweden Cup 500.000
      Harper Hanovers lopp Stayer 500.000
      Lady Snärts lopp Sto 200.000
      Fyraåringslopp 4 år sto 100.000
S  25 Elitloppet Statoil 3.000.000
      Fyraåringseliten 4 år 500.000
      Treåringseliten 3 år 300.000
      Fyraåringseliten, Ston 4 år – sto 250.000
      Treåringseliten, Ston 3 år – sto 150.000
      Lärlingseliten Lärling 100.000
      Montéeliten Monté 100.000
Å  29 Supertorsdag Loppet 100.000
Rä 31 Ego Boys Minne V75 150.000

KALLBLOD
Å  08 Solos lopp – Dubbelcupen, Final 100.000
D  10 STC: s Guldtäcke V75 150.000
S  25 Elitkampen 200.000
Rä 31 Siljansloppet V75 110.000
Juni  Till Topp
VARMBLOD
År 01 Breeders’ Crown 3 år – sto 70.000
      Breeders’ Crown 3 år – h/v 70.000
      Breeders’ Crown 4 år – sto 70.000
      Breeders’ Crown 4 år – h/v 70.000
Ax 01 Kronprinsessan Victorias lopp Damlopp 100.000
Mp 02 Ina Scots Ära 4 år 200.000
      Kjell P. Dahlströms Minne 100.000
S  04 Active Bowlers Lopp 3 år 100.000
Ös 06 Östersunds Stora Stayerlopp 150.000
Ös 07 Jämtlands Stora Pris V75 750.000
      Storsjöpokalen V75 125.000
Ar 09 Arvikas Jubileumslopp 75.000
J  10 Derby Trial 4 år 100.000
S  11 Solvallaserien V 4 år 150.000
      Iata Källs Lopp Sto 100.000
      Krevadpokalen 100.000
Bo 14 Norrbottens Stora Pris V75 500.000
Ö  16 Uttagning E3, Öppen klass 3 år 80.000
      Uttagning E3, Ston 3 år - sto 60.000
S  18 Sverigeloppet 300.000
      Sverigeloppet monté 100.000
      Itaka Sunds lopp Sto 100.000
      Big Lamas Lopp Stayer 100.000
      Stig H Johanssons stipendiefonds Lärling 100.000
D 19  Midnattspokalen 75,000
Rä 21 Midsommarloppet 125.000
      Breeders’ Crown 3 år – sto 70.000
      Breeders’ Crown 3 år – h/v 70.000
      Breeders’ Crown 4 år – sto 70.000
      Breeders’ Crown 4 år – h/v 70.000
Sk 21 Midsommarkransen Stayer 200.000
Kr 22 Kalmarsundspokalen V75 150.000
      Kalmarsundsstayern Stayer 100.000
Hd 23 Uttagning Sto Sprintern 4 år – sto 50.000
      Genrepet 4 år 100.000
S  25 Malabar Circle Ås Lopp 3 år 100.000
Å  26 Henning Kraffts Minne Sto 100.000
B  27 E3, Final, Stoklassen 3 år – sto 600.000
B  28 Hilda Zonetts Lopp - Gulddivisionen V75-Finaler 300.000
      E3, Final, Öppen klass 3 år 800.000
Mp 30 Mantorpsloppet 100.000

KALLBLOD
G  05 Kretsloppet 5 år 75.000
Ös 06 DubbelcupsStoet 100.000
Ös 07 Sven O Perssons Minne V75 125.000
Ro 13 Sleipner Cup – Final 4 år 150.000
Bo 14 Fördel Boden V75 110.000
D  19 Midnattspokalen – Stig Norbergs Minne 75.000
Rä 21 Dala-Travets Femåringselit 5 år 75.000
Sk 21 Sprinterpokalen 50.000
B  28 Rikstotolopp V75 110.000
H  30 Linje5 5 år 150.000
      Hagmyrens Treåringspris 3 år 50.000
      Sleipners Elitlopp 75.000
Juli  Till Topp
VARMBLOD
Bs 01 Bengt Ivarssons Minne 100.000
L  02 Bergslagsloppet V64 100.000
Hd 03 Sprinter Mästaren 4 år 100.000 €
      Stayer Mästaren 100.000
Hd 04 Sto Sprintern 4 år – sto 30.000 €
      Sommarstoet Sto 100.000
Hd 05 Gulddivisionen V75 150.000
J  08 Kraffts Elitserie - Final 3 år 150.000
Åm 09 Rikstotolopp V64 100.000
Ro 11 Charlie Mills Race 200.000
      American Trot 100.000
      Borlänge Cup 3 år 100.000
Ax 11 Uttagning Sto Championatet 4 år – sto 50.000
År 12 Årjängs Stora Sprinterlopp V75 500.000
E  15 Fyraåringstest 4 år 400.000
Vg 16 Rikstotolopp V64 100.000
Ö  17 Enoch Karlssons Minneslopp Sto 100.000
      Juliloppet 3 år 100.000
Ax 18 Storlopp 100.000
      Fyraåringslopp 4 år 100.000
      Femåringslopp 5 år 100.000
      Stayerpriset Stayer 100.000
      Sprinterpriset 100.000
Ax 19 Axevallalöpning V75 150.000
      Guldstoet 3 år – sto 350.000
Ax 20 StoChampionatet 4 år – sto 850.000
      Slaget vid Axevalla Hed 3 år 100.000
S  23 Sommarfavoriten 3 år 200.000
      Sommarfavoriten, Ston 3 år – sto 100.000
      Hästägarnas Sommarpris 100.000
      Solvallaserien VI 4 år 150.000
B  24 Statoil Norrlands Grand Prix 4 år 250.000
Hd 25 Amatör-SM Amatör 100.000
Ro 25 Rommechansen 100.000
Bs 26 Bollnäsloppet V75 150.000
H  27 Breeders’ Crown 3 år – sto 70.000
      Breeders’ Crown 3 år – h/v 70.000
      Breeders’ Crown 4 år – sto 70.000
      Breeders’ Crown 4 år – h/v 70.000
Åm 27 Dam-SM Dam 100.000
J  29 Hugo Åbergs Memorial V75 1.000.000
      Malmö Stads Pris Stayer 250.000
      Prix Vincennes 4 år 150.000
      Vittsjöborgs lopp 3 år 150.000
      Prix Cagnes Sur-Mer 150.000
      Prix Jägersro Ston 100.000
Å  31 The Red Mile 100.000

KALLBLOD
Bs 01 Prinsessan Madeleines Pokal 4 år 150.000
      Dubbelcupen, Final 100.000 Hambostinta 3 – 5 år – sto 75.000
År 06 Dubbelcupen, Final 100.000
      Julius Olssons vandringspris 3 år 75.000
År 12 Erik Perssons Memorial V75 110.000
Rä 14 Jon Åkermans Minne 3 år 50.000
Ös 18 Uttagning Svenskt Kallblodsderby 4 år 30.000
B  24 Paul Oscarsons Minne 80.000
Bs 26 Jon Olssons Minne V75 110.000
      Sto - SM Ston 250.000
Augusti  Till Topp
VARMBLOD
Vi 01 Gotlandslöpning 150.000
Sä 02 Silverörnen V75 150.000
F  04 Uttagning E3, Öppen klass 3 år 80.000
      Uttagning E3, Ston 3 år - sto 60.000
S  06 Solvallaserien VII 4 år 150.000
S  09 Jubileumspokalen V75 1.000.000
      Queen L:s lopp Sto 250.000
Sk 12 Breeders’ Crown 3 år – sto 70.000
      Breeders’ Crown 3 år – h/v 70.000
      Breeders’ Crown 4 år – sto 70.000
      Breeders’ Crown 4 år – h/v 70.000
S  13 Carolo Mins Lopp 3-år 100.000
Ö  14 Telebolagets Grand Prix 4 år 100.000
Ro 15 E3, Final – Ston 3 år – sto 600.000
      E3, Consolation 3 år 100.000
Ro 16 E3, Final – Öppen klass 3 år 800.000
      Rommeheatet V75 150.000
Ti 17 Swedbanks Rekordförsök 150.000
Bo 21 Mäster Gustafs Pokal, Final 100.000
Mp 23 Gulddivisionen V75 150.000
J  26 Uttagning Svenskt Travderby 4 år 200.000
      Uttagning Derbystoet 4 år – sto 100.000
S  27 Ibrahim Paschas lopp 3 år 100.000
      Lime Abbeys lopp 3 år 100.000
      Handbags Lopp Sto 100.000
      Baletts Lopp 100.000
Å  28 Counts Pride Pokalen 3 år – h/v 150.000
      Quick Pay Pokalen 3 år – sto 150.000
B  29 Bergsåkersfyran 4 år 100.000
      Destination Sundsvall Stayer 100.000
      Bergsåkersracet 100.000
      Bergsåkersstoet Sto 100.000
B  30 Sundsvall Open Trot V75 1.000.000
      Bergsåkerstrean 3 år 100.000
S  31 Allsvenska loppet 125.000

KALLBLOD
Sä 02 Säterbests Minne V75 110.000
Ös 03 Svenskt Kallblodsderby 4 år 300.000
      Derbystoet 4 år – sto 150.000
D  10 Uttagning Svenskt Kallblodskriterium 3 år 30.000
Ro 16 Svensk - Norska loppet V75 110.000
D  24 Svenskt Kallblodskriterium 3 år 250.000
      Kriteriestoet 3 år – sto 125.000
B  29 Dubbelcupfinal, Final 100.000
B  30 Svenskt Mästerskap V75 250.000
September  Till Topp
VARMBLOD
J  06 Birger Bengtssons Minneslopp V75 150.000
      UET: s Treåringschampionat 3 år 500.000
J  07 Svenskt Travderby 4 år 1.600.000
      Derbystoet 4 år – sto 500.000
      KG Bertmarks Minneslopp Amatör 200.000
      Good as Golds Derbyminne 4 år 100.000
      Orrefors – Kosta Boda Stayern Stayer 100.000
      Stolopp Ston 100.000
      Komplementlopp Svenskt Travderby 4 år 200.000
S  10 C.Th. Ericssons Memorial 150.000
      Locomites lopp 3 år 100.000
      Gay Gals lopp 3 år – sto 100.000
      Solvallaserien VIII 4 år 150.000
Sk 13 Malmloppet V75 150.000
G  18 Fyraåringsstjärnan 4 år 150.000
Å  20 Åby Stora Pris V75 1.500.000
      Lyons lopp Stayer 150.000
      Åby Stora Montépris Monté 100.000
      UET: s Femåringschampionat 5 år 500.000
Vg 21 Breeders’ Crown 3 år – sto 70.000
      Breeders’ Crown 3 år – h/v 70.000
      Breeders’ Crown 4 år – sto 70.000
      Breeders’ Crown 4 år – h/v 70.000
S  24 Uttagning Svenskt Trav-Kriterium 3 år 100.000
      Uttagning Svenskt Trav - Oaks 3 år – sto 100.000
Å  25 Supertorsdag Loppet 100.000
      S:t Leger 4 år 200.000
F  27 Unionsloppet V75 150.000
Hd 29 Hallandsmästaren 100.000

KALLBLOD
S  03 Dubbelcupen – Final 100.000
Bs 05 Andungens Minne 50.000
Sk 13 Steggbests Minne V75 110.000
B  19 Stora Fyraåringsloppet 4 år 75.000
      Medelpads Hästavelsförening 3 år 75.000
      Hästägarkannan 50.000
U  22 Norrländska Elitstoet Sto 100.000
F  27 Unionskampen V75 110.000
G  28 Leufsta Loppet 4 år 75.000
Oktober  Till Topp
VARMBLOD
S  04 Frances Bulwarks lopp V75-Finaler 300.000
      Pixies Lopp Sto 125.000
S  05 Svenskt Trav-Kriterium 3 år 1.600.000
      Svenskt Trav-Oaks 3 år – sto 1.000.000
      Kriterium Consolation 3 år 100.000
      Oaks Consolation 3 år – sto 100.000
      Solvallaserien IX 4 år – sto 150.000
Mp 06 Sikta mot Stjärnorna 3 år 200.000
Ax 07 Silverstoet 2 år – sto 100.000
G  09 Breeders’ Crown 3 år – sto 70.000
      Breeders’ Crown 3 år – h/v 70.000
      Breeders’ Crown 4 år – sto 70.000
      Breeders’ Crown 4 år – h/v 70.000
Å  11 Svenskt Mästerskap V75 400.000
      Sto-SM Sto 400.000
      Lärlings-SM Lärling 125.000
      Monté-SM Monté 100.000
Bs 13 Anders Kilströms Minne 100.000
S  15 Fyra Kilometer Stayer 150.000
      Armbro Keepsakes lopp 1.140 m 100.000
B  16 Norrländskt Varmblodsmästerskap 100.000
      Breeders’ Crown, Semifinal 4 år – h/v 80.000
      Norrlands Tvååringselit 2 år 100.000
Ax 17 Breeders’ Crown, Semifinal 4 år – sto 80.000
H  18 E.J.: s Guldsko V75 150.000
F  19 Breeders’ Crown, Semifinal 3 år – sto 80.000
Ro 20 Breeders’ Crown, Semifinal 3 år – h/v 80.000
J  21 KRAFFT:s Superbonuslopp 2 år 100.000
U  24 VK - Mästaren 125.000
J  25 C.L. Müllers Memorial V75 500.000
      V75:s Jubileumslopp 400.000
S  29 The Owners Trophy 250.000
      Fillies and Mares Sto 125.000
      Giant Diablos lopp Sto 100.000
      Montépokalen Monté 100.000
      Lord Rappes Lopp 3 år 100.000
      Tvååringslopp 2 år 100.000
Å  30 Supertorsdag Loppet 100.000
      Breeders’ Crown 2 år 150.000

KALLBLOD
Rä 03 Zornloppet 4 år 50.000
Ös 10 STC: s Avelslopp – Bertil Bäckmans Minne 125.000
      Jämtländskt Uppfödningslopp 3 år 75.000
H  18 STC: s 3-åringsstjärna 3 år 125.000
      STC: s 4-åringsstjärna 4 år 125.000
      Erik Graléns Minne V75 110.000
S  22 Svintens Lopp, Dubbelcupen – Final 100.000
G  30 Jöns Olofssons Lopp 3 år 75.000
November  Till Topp
VARMBLOD
E  01 Smedträffen V75 200.000
      Breeders’ Crown, Final 3 år – h/v 700.000
      Breeders’ Crown, Final 3 år – sto 700.000
      Breeders’ Crown, Final 4 år – h/v 700.000
      Breeders’ Crown, Final 4 år – sto 700.000
G  08 Gävle Stora Pris V75 150.000
Ax 11 Ullbergs Minne 100.000
S  12 Kriterierevanschen 3 år 200.000
      Oaksrevanschen 3 år – sto 100.000
      Uttagningslopp till Grand Prix de’l UET 4 år 15.000 €
Kr 15 Gulddivisionen V75 150.000
J  18 Johan Jacobssons Minneslopp 3 – 4 år 150.000
B  22 Zoogins lopp V75 150.000
S  26 Solvallaserien X 4 år 150.000
      Peace Corps lopp Sto 100.000
      From Aboves Lopp 3 år 100.000
      Emma Gee Sans Lopp 3 år – sto 100.000
Å  27 Supertorsdag Loppet 100.000
J  29 Gulddivisionen V75 150.000
      Krafft Svensk Uppfödningslöpning 2 år 500.000

KALLBLOD
U  02 Sleipners Höstpris 50.000
      Ung i Norr, Final 3 år 100.000
G  08 Mjölkloppet V75 110.000
B  22 Brimsguttens Minne V75 110.000
December  Till Topp
VARMBLOD
E  02 E3 Revanschen - Ston 3 år - sto 300.000
S  03 Big Noon-pokalen 3-4 år 250.000
      Wallenius Cup 3 år – sto 150.000
      Menhammar Stuteris Tvååringspris 2 år 100.000
G  04 E3 Revanschen 3 år 400.000
Hd 06 Gulddivisionen V75 150.000
J  09 Breeders’ Crown 2 år 150.000
S  10 Hästägarkannan 150.000
      Petit Prix 4 år – sto 125.000
      Solvalla Grand Prix 4 år 500.000
F  13 Gulddivisionen V75 150.000
S  17 Vinterfavoriten 2 år 200.000
Å  20 Guldklappen V75 150.000
S  23 Sören Nordins lopp 3 år 125.000
      Gunnar Nordins lopp 4 år 125.000
      Gösta Nordins lopp 125.000
S  27 Silverhästen, Gulddivisionen, Final V75-Finaler 300.000
      Baroness Karsks Lopp Sto 250.000
      Wången Cup, Final Lärling 70.000

KALLBLOD
Ro 05 Västerbergslagens Travklubbs
      Vandringspris Sto 75.000
      Sleipner Dalarnas Silverpokal 3 år 75.000
F  13 Helge Solos Lopp 110.000
S  17 Verners Lopp, Dubbelcupen – Final 100.000
GRUPPLÖPNINGAR 2008
Grupp I Internationella  Till Topp
19/04 Åby Olympiatravet
08/05 Åby 4 år Konung Gustaf V:s Pokal
08/05 Åby 4 år – sto Drottning Silvias Pokal
25/05 Solvalla Elitloppet
28/06 Bergsåker 3 år E3
03/07 Halmstad 4 år Sprintermästaren
29/07 Jägersro Åbergs Memorial
09/08 Solvalla Jubileumspokalen
16/08 Romme 3 år E3
30/08 Bergsåker Sundsvall Open Trot
20/09 Åby Åby Stora Pris
Grupp I Nationella  Till Topp
20/07 Axevalla 4 år - sto Stochampionatet
07/09 Jägersro 4 år Svenskt Travderby
05/10 Solvalla 3 år - sto Svenskt Trav-Oaks
05/10 Solvalla 3 år Svenskt Trav-Kriterium
01/11 Eskilstuna 4 år - h/v Breeders’ Crown
01/11 Eskilstuna 4 år - sto Breeders’ Crown
01/11 Eskilstuna 3 år - h/v Breeders’ Crown
01/11 Eskilstuna 3 år - sto Breeders’ Crown
29/11 Jägersro 2 år Svensk Uppfödningslöpning
Grupp II Internationella  Till Topp
08/03 Mantorp Gulddivisionen, Final
17/05 Solvalla Gulddivisionen, Final
24/05 Solvalla Sweden Cup
07/06 Östersund Jämtlands Stora Pris
14/06 Boden Norrbottens Stora Pris
27/06 Bergsåker 3 år - sto E3
28/06 Bergsåker Gulddivisionen, Final
12/07 Årjäng Årjängs Stora Sprinterlopp
15/08 Romme 3 år - sto E3
06/09 Jägersro 3 år UET: s Treåringschampionat
20/09 Åby 5 år UET: s Femåringschampionat
04/10 Solvalla Frances Bulwarks Lopp
25/10 Jägersro V75:s Jubileumslopp
08/11 Gävle Gävle Stora Pris
26/11 Solvalla 4 år Solvalla Grand Prix
02/12 Eskilstuna 3 år - sto E3 - Revanschen
04/12 Gävle 3 år E3 – Revanschen
27/12 Solvalla Silverhästen (Guldivisionen, Final)
Grupp II Nationella  Till Topp
07/09 Jägersro 4 år - sto Derbystoet
11/10 Åby Svenskt Mästerskap
11/10 Åby Sto - SM
V75-DAGAR 2008  Till Topp
JANUARI
05 FÄRJESTAD
12 JÄGERSRO
19 ÅBY V 75 - MÄSTAREN
26 BERGSÅKER
FEBRUARI
02 ÖREBRO - FINAL
09 JÄGERSRO
16 AXEVALLA
23 SOLVALLA
MARS  Till Topp
01 ÅBY
08 MANTORP - FINAL
15 MOMARKEN
22 ROMME OLYMPIATRAVET, 1
29 JÄGERSRO OLYMPIATRAVET, 2
APRIL
05 ESKILSTUNA OLYMPIATRAVET, 3
12 GÄVLE
19 ÅBY – FINAL OLYMPIATRAVET
26 UMÅKER
MAJ  Till Topp
03 ÖREBRO
10 DANNERO
17 SOLVALLA
24 SOLVALLA – FINAL ELITLOPPET
31 RÄTTVIK
JUNI
07 ÖSTERSUND
14 BODEN
22 KALMAR (sö)
28 BERGSÅKER - FINAL E3
JULI  Till Topp
05 HALMSTAD
12 ÅRJÄNG
19 AXEVALLA
26 BOLLNÄS
AUGUSTI
02 SOLÄNGET
09 SOLVALLA - FINAL
16 ROMME E3
23 MANTORP
30 BERGSÅKER SUNDSVALL OPEN TROT
SEPTEMBER  Till Topp
06 JÄGERSRO DERBYT
13 SKELLEFTEÅ
20 ÅBY ÅBY STORA
27 FÄRJESTAD UNIONSTRAVET
OKTOBER
04 SOLVALLA – FINAL KRITERIET
11 ÅBY SM
18 HAGMYREN
25 JÄGERSRO
NOVEMBER
01 ESKILSTUNA BREEDER´S CROWN
08 GÄVLE - FINAL
15 KALMAR
22 BERGSÅKER
29 JÄGERSRO UPPFÖDNINGSLÖPNING
DECEMBER  Till Topp
06 HALMSTAD
13 FÄRJESTAD
20 ÅBY
27 SOLVALLA – FINAL
EXTRA V 75 – DAGAR
08 Maj ÅBY
29 Juli JÄGERSRO
23 December SOLVALLA