Välkommen till Worldclasstrotting och den Svenska sidan      
Click for Stockholm, Sverige Forecast     Click for Raasta, Sverige Forecast

World Class Trotting
1996-2011

Click for Malmö, Sverige Forecast   Click for Göteborg, Sverige Forecast  
Stockholm     Sundsvall   Malmö   Göteborg  

 Dubbelcupen - Dubbelcupen Final - Frankrike lopp - GRUPPLÖPNINGAR 2011 - V75 Dagar -
STORLOPP 2011   Datumen är preliminära och kan komma att ändras vid eventuella fel.  STORLOPP 2011  Uppdaterad: 02.01.2011

Redan avgjorda lopp     Lopp resultat 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 
Vi har alla startlistor och Resultat till Övriga större lopp i Nordamerika
 DATUM        BANA                LOPP NAMN

 2011-01-07   Bergsåker       Vintercupen   

 2011-01-08   Jägersro        Arvid Stjernswärds Minneslöpning   




  



Redan klara



 2011-01-02   Färjestad       Färjestads Jubileumslopp   
 2011-01-02   Färjestad       Th. Egnells Memorial   

GRUPPLÖPNINGAR 2011

Grupp I Internationella

16/04 Åby Olympiatravet – Gulddivision, Final

12/05 Åby 4 år Konung Gustaf V:s Pokal

12/05 Åby 4 år – sto Drottning Silvias Pokal

29/05 Solvalla Elitloppet

02/07 Bergsåker 3 år E3

07/07 Halmstad 4 år Sprintermästaren

26/07 Jägersro Åbergs Memorial

17/08 Solvalla Jubileumspokalen

17/08 Solvalla Sto Europamästerskap för ston

20/08 Romme 3 år E3

27/08 Bergsåker Sundsvall Open – Guldivision, Final

17/09 Åby Åby Stora Pris

17/09 Åby 5 år – h/s U.E.T.’s 5-årschampionat

 

Grupp I Nationella

24/07 Axevalla 4 år - sto Stochampionatet

04/09 Jägersro 4 år Svenskt Travderby

02/10 Solvalla 3 år - sto Svenskt Trav-Oaks

02/10 Solvalla 3 år Svenskt Trav-Kriterium

05/11 Eskilstuna 4 år - h/v Breeders’ Crown

05/11 Eskilstuna 4 år - sto Breeders’ Crown

05/11 Eskilstuna 3 år - h/v Breeders’ Crown

05/11 Eskilstuna 3 år - sto Breeders’ Crown

26/11 Jägersro 2 år Svensk Uppfödningslöpning

 

 

 

 

Grupp II Internationella

12/02 Solvalla Gulddivision, Final

21/05 Gävle Gulddivision, Final

28/05 Solvalla Sweden Cup

11/06 Östersund Jämtlands Stora Pris

18/06 Boden Norrbottens Stora Pris

01/07 Bergsåker 3 år - sto E3

02/07 Bergsåker Gulddivision, Final

16/07 Årjäng Årjängs Stora Sprinterlopp

19/08 Romme 3 år - sto E3

01/10 Solvalla Gulddivision, Final

29/10 Jägersro 4 – 5 år V75 International

29/10 Jägersro C.L.Müllers Memorial

12/11 Solvalla Gulddivision, Final

27/11 Gävle 3 år – sto E3 – Revanschen

29/11 Eskilstuna 3 år E3 – Revanschen

30/11 Solvalla 4 år Solvalla Grand Prix

26/12 Solvalla Guldivisionen, Final

Grupp II Nationella

04/09 Jägersro 4 år - sto Derbystoet

15/10 Åby Svenskt Mästerskap

15/10 Åby Sto Sto - SM

Sverige 2011, V75-DAGAR
(version 100916)
JANUARI
02 sö FÄRJESTAD
08 JÄGERSRO
15 ÅBY V75-Mästaren
22 BERGSÅKER
29 HALMSTAD
FEBRUARI
05 MANTORP
12 SOLVALLA – FINALER
19 KALMAR
26 BERGSÅKER
MARS
05 AXEVALLA
12 MOMARKEN Unionskampen
19 JÄGERSRO Olympiatravet, delfinal
26 ESKILSTUNA Olympiatravet, delfinal
APRIL
02 BERGSÅKER Olympiatravet, delfinal
09 SOLVALLA
16 ÅBY – FINALER Olympiatravet
23 ROMME Påsk
30 UMÅKER Guldbjörken, Berth Johanssons (5-år)
MAJ
07 ÖREBRO Orebro Int‘nl
12 tor ÅBY *** Extra V75 Pokalloppen (4-år), Lovely Godiva (sto 5-år)
14 SOLÄNGET
21 GÄVLE
28 SOLVALLA – FINALER Harper Hanovers, Sweden Cup
29 sön SOLVALLA *** Extra V75 Elitloppet
JUNI
04 MANTORP Ina Scots Ära (4-år)
11 ÖSTERSUND Jämtlands Stora Pris, S O Perssons
18 BODEN Norrbottens Stora Pris
26 sö KALMAR Midsommar

JULI
02 BERGSÅKER – FINALER E3 (3-år)
09 HALMSTAD
16 ÅRJÄNG Årjängs Stora Sprinterpris
23 AXEVALLA
26 tis JÄGERSRO *** Extra V75 Hugo Åbergs Memorial
30 HAGMYREN
AUGUSTI
06 RÄTTVIK
13 SKELLEFTEÅ
17 ons SOLVALLA *** Extra V75 Jubileumspokalen (5-år)
20 ROMME – FINALER E3 finaler (3-år)
27 BERGSÅKER Sundsvall Open Trot (guld-final)
SEPTEMBER
03 JÄGERSRO Derbyhelgen
10 BOLLNÄS
17 ÅBY Åby Stora Pris
24 FÄRJESTAD Unionstravet
OKTOBER
01 SOLVALLA – FINALER Kriteriehelgen
08 GÄVLE
15 ÅBY SM
22 ROMME
29 JÄGERSRO V75 International (4-5 år), Müllers
NOVEMBER
05 ESKILSTUNA BC finaler (3-4 år)
12 SOLVALLA – FINALER
19 FÄRJESTAD
26 JÄGERSRO Sv. Uppfödningslöpning
DECEMBER
03 AXEVALLA
10 ÖREBRO
17 ÅBY
23 fre BERGSÅKER *** Extra V75 Uppesittarkväll
26 må SOLVALLA – FINALER Annandagen
31 HALMSTAD