Sweden 2020       
      Gulddivisionslopp 2020
                Presents by
    Tillbaka          
             

 Jägersro 4 April 2020
 L.C. Peterson-Broddas Minne 2020 -  STL Gulddivisionen, Paralympiatravet, Deltävling 2
 3-åriga och äldre.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst               Kön Härstamning                         Kusk               Tränare                   Tid  Dist       Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler

Tempo: 
Segermarginal: 
Banförhållande: 
Segrare: 
Ägare: 
Uppfödare:  
Tidigare vinnare av L.C. Peterson-Broddas Minne - Paralympiatravet, Deltävling
 
Till toppen

 Solvalla 28 Mars 2020
 C Th Ericssons Memorial -  STL Gulddivisionen, Final - Paralympiatravet, Deltävling 1 (Gr II Int)
 För hästar som kvalificerat sig för final.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 300.000-150.000-68.000-33.000-19.000-11.500-7.500 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                          Kusk               Tränare                Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 5   1    Disco Volante           v   Scarlet Knight - Glorify             Ulf Ohlsson        Stefan Melander    1.10,9a  2140  300 000 
 2   2    Reckless                h   Ready Cash - Haver                   Björn Goop         Björn Goop         1.11,2a  2140  150 000 
 6   3    Gareth Boko             h   Make It Happen - Vanilla Boko        Marc Elias         Conrad Lugauer     1.11,2a  2140   68 000 
 1   4    Super Nice              h   Orlando Vici - Flax Avenue           Torbjörn Jansson   Sten O Jansson     1.11,3a  2140   33 000 
 3   5    Baron Gift              h   Gift Kronos - Countesse Photo        Rickard Svanstedt  Rickard Svanstedt  1.11,4a  2140   19 000 
11   6    Elian Web (FI)          v   Like A Prayer - E L Dolly            Jorma Kontio       Katja Melkko       1.11,5a  2140   11 500 
12   7    Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover  Rikard N Skoglund  Stefan Melander    1.11,6a  2140    7 500 
 4        Zack's Zoomer (US)      h   Deweycheatumnhowe - Passageway       Örjan Kihlström    Stefan Melander    1.11,8a  2140 
 8        Olle Rols               v   Ready Cash - Killer Queen Rols       Peter Untersteiner Mats Rånlund       1.11,8ag 2140 
 7        Sliding Home (US)       h   Donato Hanover - Bar Slide           Erik Adielsson     Per K Eriksson     1.11,8a  2140 
10        West Wing               v   Steinlager - Westgate                Oskar Kylin Blom   Micael Broberg     1.11,9a  2140 
 9        Ajlexes Cubano          v   Super Light - Chica Star             Jenny A Björk      Anders Jonsson     1.12,0a  2140 
Tempo: första 500 9.8 (4 Zack's Zoomer), 1000 11.0 (5 Disco Volante) sista 500 11.4 
Segermarginal: 2.5 längd 
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare: DISCO VOLANTE 7 br. v e SCARLET KNIGHT (US) - GLORIFY e SUPER ARNIE (US) 
Ägare: Stall Courant AB, Stockholm 
Uppfödare:  Johansson Jan, Vara
Tidigare vinnare av C Th Ericssons Memorial - Paralympiatravet, Deltävling
 
Till toppen

 Momarken 21 Mars 2020
 Steinlagers Äreslopp -  STL Gulddivisionen , Försök 1 i Meeting 3
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1640 m. Autostart.
 Pris: 200.000-100.000-50.000-25.000-12.000-10.000-8.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst               Kön Härstamning                         Kusk               Tränare                   Tid  Dist       Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
Tävlingarna ställdes in pga. Corona viruset
Tempo: 
Segermarginal: 
Banförhållande: 
Segrare: 
Ägare: 
Uppfödare:  
Tidigare vinnare av Steinlagers Äreslopp
 
Till toppen

 Halmstad 14 Mars 2020
 STL Gulddivisionen, Försök 5 i Meeting 2 (Final Solvalla 28 mars)
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                          Kusk                Tränare                 Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 8   1    Disco Volante           v   Scarlet Knight - Glorify             Ulf Ohlsson         Stefan Melander     1.10,1a  1640  150 000
 4   2    Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover  Rikard N Skoglund   Stefan Melander     1.10,8a  1640   75 000
 9   3    Dragster                v   Micro Mesh - Timber Marie            Roger Malmqvist     Roger Malmqvist     1.10,8a  1640   37 500 
10   4    Zabul Fi* (IT)          h   Ganymede - Sale Del Rio              Carl Johan Jepson   Jerry Riordan       1.11,4a  1640   19 000 
 1   5    Highspeed Call          v   From Above - Love Call               Kevin Oscarsson     Nicklas Pettersson  1.11,5a  1640   12 000 
 6   6    Master Crowe            h   Conway Hall - Somack                 Erik Adielsson      Petri Puro          1.11,6a  1640    8 000 
 2   7    Zack's Zoomer (US)      h   Deweycheatumnhowe - Passageway       Björn Goop          Stefan Melander     1.12,0a  1640    5 000 
 5        Poet Broline            h   Quite Easy U.S. - Candelia           Peter Untersteiner  Peter Untersteiner  1.12,1a  1640 
 3        Giveitgasandgo (US)     h   Yankee Glide - Mazda Hanover         Thomas Uhrberg      Thomas Uhrberg      1.13,1a  1640 
 7        Night Brodde            h   Up And Quick - Nagajka               Marc Elias          Conrad Lugauer      1.15,4ag 1640 
Tempo: första 500 1.08.3 (8 Disco Volante), 1000 1.09.3 (8 Disco Volante) sista 500 1.12.4 
Segermarginal: 6 längder
Banförhållande: Lätt bana
Segrare: DISCO VOLANTE 7 br. v e SCARLET KNIGHT (US) - GLORIFY e SUPER ARNIE (US)
Ägare: Stall Courant AB, Stockholm
Uppfödare:  Johansson Jan, Vara
 
Till toppen

 Färjestad 7 Mars 2020
 Färjestads Jubileumslopp - STL Gulddivisionen, Försök 4 i Meeting 2 (Final Solvalla 28 mars)
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst               Kön Härstamning                      Kusk                Tränare                Tid  Dist      Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 5   1    Gareth Boko        h   Make It Happen - Vanilla Boko    Marc Elias          Conrad Lugauer     1.12,6a  2140   150 000
 7   2    Baron Gift         h   Gift Kronos - Countesse Photo    Rickard Svanstedt   Rickard Svanstedt  1.12,7a  2140    75 000 
 8   3    Reckless           h   Ready Cash - Haver               Björn Goop          Björn Goop         1.12,9a  2140    37 000 
 1   4    Olle Rols          v   Ready Cash - Killer Queen Rols   Peter Untersteiner  Mats Rånlund       1.12,9a  2140    19 000 
 3   5    Order to Fly       h   Order by Fax - Too Fat to Fly    Per Lennartsson     Per Lennartsson    1.12,9a  2140    12 000 
 6   6    Test Drive         h   Gigant Neo - Full Authority      Erik Berglöf        Erik Berglöf       1.12,9a  2140     8 000 
 9   7    Super Nice         h   Orlando Vici - Flax Avenue       Torbjörn Jansson    Sten O Jansson     1.13,1a  2140     5 000 
 4        VästerboontheNews  v   Credit Winner - Sandra Dime      Carl Johan Jepson   Lars Brindeborg    1.13,1a  2140 
10        On Track Piraten   v   Kool du Caux - Monrovia          Jorma Kontio        Hans R Strömberg   1.13,4a  2140 
 2        Sir Ratzeputz      v   Love You - Celebrate             Rikard N Skoglund   Timo Nurmos        1.13,5ag 2140
11        Sliding Home (US   h   Donato Hanover - Bar Slide       Mikael J Andersson  Per K Eriksson     1.14,2ag 2140 
12        Michelangelo Ås    v   Allstar Hall - Harmonica Ås      Örjan Kihlström     Daniel Redén                2140 
Tempo: första 500 1.12.1 (5 Gareth Boko), 1000 1.14.0 (5 Gareth Boko) sista 500 1.11.4
Segermarginal: 1.5 längd
Banförhållande: Lätt bana
Segrare: GARETH BOKO 7 svbr. h e MAKE IT HAPPEN (US) - VANILLA BOKO e PINE CHIP (US)
Ägare: Boko Stables Holland B V, m fl
Uppfödare:  Boko Stables Holland BV, Nederländerna
Tidigare vinnare av Färjestads Jubileumslopp
 
Till toppen

 Bergsåker 29 Februari 2020
 Gösta Bergengrens Minne -  Gulddivisionen , Försök 3 i Meeting 2
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                   Kön Härstamning                            Kusk                Tränare                Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 4   1    Disco Volante          v   Scarlet Knight - Glorify               Ulf Ohlsson         Stefan Melander    1.10,3a  1640  150 000
 9   2    Snowstorm Hanover (US) h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover    Rikard N Skoglund   Stefan Melander    1.10,8a  1640   75 000 
 6   3    Ajlexes Cubano         v   Super Light - Chica Star               Tomas Pettersson    Anders Jonsson     1.10,8a  1640   37 500 
 1   4    Elian Web (FI)         v   Like A Prayer - E L Dolly              Jorma Kontio        Katja Melkko       1.10,9a  1640   19 000
10   5    Zack's Zoomer (US)     h   Deweycheatumnhowe - Passageway         Emilia Leo          Stefan Melander    1.10,9a  1640   12 000 
 8   6    Magnifik Brodde        v   Love You - Moral Victory               Samu Sundqvist      Ingemar Hultqvist  1.11,1a  1640    8 000 
 7   7    Narold Vox             v   Orlando Vici - Bonnie Vox              Mats E Djuse        Krister Jakobsson  1.11,3a  1640    5 000
11        Linus Boy              v   Zola Boko - Recos Lady                 Örjan Kihlström     Timo Nurmos        1.11,3a  1640 
 2        Super Zantos           v   Mythical Lindy - Sunbird Zophie        Ante Lisell         Tina Lisell        1.11,5a  1640 
 3        Höwings Star           v   Diamond Way - Sophia November          Robert Dunder       Ingemar Hultqvist  1.11,8a  1640 
 5        Let's Dance D.E. (DE)  h   Oscar Schindler SL - Sirmione          Oskar J Andersson   Klaus Kern         1.12,2a  1640 
12        Digital Ink            v   Super Photo Kosmos - Laverda des Pres  Nicklas Westerholm  Robert Bergh                1640 
Tempo: första 500 1.08.4 (4 Disco Volante), 1000 1.10.0 (4 Disco Volante) sista 500 1.11.1
Segermarginal:  4 längder
Banförhållande: lätt bana
Segrare: DISCO VOLANTE 7 br. v e SCARLET KNIGHT (US) - GLORIFY e SUPER ARNIE (US)
Ägare: Stall Courant AB, Stockholm
Uppfödare: Johansson Jan, Vara
Tidigare vinnare av Gösta Bergengrens Minne
 
Till toppen

 Axevalla 22 Februari 2020
 STL Gulddivisionen -  Försök 2 i Meeting 2 (Final Solvalla 28 mars)
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                 Kön Härstamning                       Kusk                  Tränare                Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
12   1    Gareth Boko          h   Make It Happen - Vanilla Boko     Marc Elias            Conrad Lugauer     1.14,7a  2640  150 000 
10   2    Antonio Trot         v   Orlando Vici - Outside Interest   Örjan Kihlström       Tim Nurmos         1.14,8a  2640   75 000 
11   3    Stoletheshow (NO)    h   Dream Vacation - Abba Hall        Christoffer Eriksson  Marcus Lindgren    1.15,0a  2640   37 500 
 3   4    Velvet Gio (IT)      v   Nad Al Sheba - Mind Wise As       Ulf Ohlsson           Magnus Dahlén      1.15,1a  2640   19 000 
 1   5    Sliding Home (US)    h   Donato Hanover - Bar Slide        Mikael J Andersson    Per K Eriksson     1.15,3a  2640   12 000 
 8   6    Narold Vox           v   Orlando Vici - Bonnie Vox         Mats E Djuse          Krister Jakobsson  1.15,3a  2640    8 000 
 5   7    On Track Piraten     v   Kool du Caux - Monrovia           Erik Adielsson        Hans R Strömberg   1.15,5a  2640    5 500 
 4        Shogun D.K. (DK)     v   Gentle Star - Ladygill            Jorma Kontio          Mikael Pilenberg   1.15,6a  2640 
 2        VästerboontheNews    v   Credit Winner - Sandra Dime       Kevin Oscarsson       Lars Brindeborg    1.16,1a  2640 
 7        Olle Rols            v   Ready Cash - Killer Queen Rols    Peter Ingves          Mats Rånlund       1.16,4ag 2640 
 6        Stepping Spaceboy    h   Dream Vacation - Stepping Space   Rikard N Skoglund     Admir Zukanovic    1.18,0a  2640 
 9        Radieux              v   Love You - Dordogne               Magnus A Djuse        Gaute Lura Dalen            2640 
Tempo: första 500 1.12.6 (6 Stepping Spaceboy), 1000 1.16.9 (6 Stepping Spaceboy)
Segermarginal: 1.5 längd
Banförhållande: Lätt bana
Segrare: GARETH BOKO 7 svbr. h e MAKE IT HAPPEN (US) - VANILLA BOKO e PINE CHIP (US)
Ägare: Boko Stables Holland B V, m fl
Uppfödare: Boko Stables Holland BV, Nederländerna
 
Till toppen

 Mantorp 15 Februari 2020
 Oasis Bi's lopp - STL Gulddivisionen, Försök 1 i Meeting 2
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                           Kusk                Tränare                 Tid   Dist      Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 4   1    Super Nice              h   Orlando Vici - Flax Avenue            Torbjörn Jansson    Sten O Jansson       1.13,6a  2140   150 000
 8   2    Sliding Home (US)       h   Donato Hanover - Bar Slide            Mikael J Andersson  Per K Eriksson       1.14,1a  2140    75 000 
 1   3    West Wing               v   Steinlager - Westgate                 Oskar Kylin Blom    Micael Broberg       1.14,1a  2140    37 500 
 7   4    Flirting Girl           s   Flirtin Man - You Never Know          Peter Ingves        Stefan P Pettersson  1.14,5a  2140    19 000 
 3   5    Ajlexes Cubano          v   Super Light - Chica Star              Erik Adielsson      Anders Jonsson       1.14,8a  2140    12 000 
 5   6    Firewire                s   Scarlet Knight - Donna Catch          Niclas Stenquist    Rigmor Jakobsson     1.15,5a  2140     8 000 
 6        Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover   Rikard N Skoglund   Stefan Melander        distag 2140 
 2        Zack's Zoomer (US)      h   Deweycheatumnhowe - Passageway        Carl Johan Jepson   Stefan Melander          duag 2140 
Tempo: första 500 1.08.9 (5 Firewire), 1000 1.12.6 (5 Firewire) sista 500 1.11.4
Segermarginal: 5 längder
Banförhållande: Lätt bana
Segrare: SUPER NICE 7 br. h e ORLANDO VICI (FR) - FLAX AVENUE e DAGUET RAPIDE (IT)
Ägare: Jansson Ann-Marie & Kilgren Håkan
Uppfödare: Jansson Ann-Marie & Kilgren Håkan
 
Till toppen

 Solvalla 8 februari 2020
 Bulwarks lopp - , STL Gulddivisionen, Final (Gr II Int)
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 300.000-150.000-68.000-33.000-19.000-11.500-7.500 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                             Kusk               Tränare                Tid   Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 4   1    Elian Web (FI)          v   Like A Prayer - E L Dolly               Jorma Kontio        Katja Melkko       1.12,5a  2140  300 000 
 2   2    VästerboontheNews       v   Credit Winner - Sandra Dime             Carl Johan Jepson   Lars Brindeborg    1.12,7a  2140  150 000 
 8   3    Narold Vox              v   Orlando Vici - Bonnie Vox               Mats E Djuse        Krister Jakobsson  1.12,8a  2140   68 000 
 7   4    Monark Newmen           h   Orlando Vici - Lady Value               Erik Adielsson      Fredrik Persson    1.12,9a  2140   33 000
 6   5    Olle Rols               v   Ready Cash - Killer Queen Rols          Peter Ingves        Mats Rånlund       1.12,9a  2140   19 000
 9   6    Gareth Boko             h   Make It Happen - Vanilla Boko           Marc Elias          Conrad Lugauer     1.13,0a  2140   11 500 
10   7    Super Zantos            v   Mythical Lindy - Sunbird Zophie         Ante Lisell         Tina Lisell        1.13,3a  2140    7 500 
12        Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover     Örjan Kihlström     Stefan Melander    1.13,4a  2140 
 5        Disco Volante           v   Scarlet Knight - Glorify                Ulf Ohlsson         Stefan Melander    1.13,5a  2140 
 1        West Wing               v   Steinlager - Westgate                   Oskar Kylin Blom    Micael Broberg     1.13,6a  2140 
 3        Baron Gift              h   Gift Kronos - Countesse Photo           Rickard Svanstedt   Rickard Svanstedt  1.13,8a  2140 
11        Digital Ink             v   Super Photo Kosmos - Laverda des Pres   Dwight Pieters      Robert Bergh                2140 
Tempo: första 500 10.8 (4 Elian Web*), 1000 12.6 (4 Elian Web*) sista 500 13.3
Segermarginal: 2 längder
Banförhållande: Lätt bana
Segrare: ELIAN WEB* (FI) 8 mbr. v e LIKE A PRAYER (US) - E.L.DOLLY (CA) e CONWAY HALL (CA)
Ägare: Meriläinen Sauli, Finland 
Uppfödare:  West Breeding Oy, Finland
Tidigare vinnare av Bulwarks lopp
 
Till toppen

 Eskilstuna 25 Januari 2020
 Mälarpriset -  Gulddivisionen, Försök 1 i Meeting 1
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                           Kusk               Tränare                 Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
10   1    Disco Volante           v   Scarlet Knight - Glorify              Ulf Ohlsson        Stefan Melander     1.10,6a  1640  150 000
 2   2    Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover   Örjan Kihlström    Stefan Melander     1.10,9a  1640   75 000
12   3    Super Zantos            v   Mythical Lindy - Sunbird Zophie       Ante Lisell        Tina Lisell         1.11,0a  1640   37 500
 5   4    Narold Vox              v   Orlando Vici - Bonnie Vox             Mats E Djuse       Krister Jakobsson   1.11,2a  1640   19 000 
 1   5    VästerboontheNews       v   Credit Winner - Sandra Dime           Rikard N Skoglund  Lars Brindeborg     1.11,5a  1640   12 000 
 9   6    Ajlexes Cubano          v   Super Light - Chica Star              Jenny a Björk      Anders Jonsson      1.11,6a  1640    8 000 
 7   7    Deep Sea Dream (NO)     v   Offshore Dream - Nightlight           Erik Adielsson     Gaute Lura          1.12,7a  1640    5 000 
 8        Highspeed Call          v   From Above - Love Call                Anders Eriksson    Nicklas Pettersson  1.13,2a  1640 
 6        West Wing               v   Steinlager - Westgate                 Oskar Kylin Blom   Micael Broberg      1.13,8ag 1640 
 4        Let's Dance D.E. (DE)   h   Oscar Schindler SL - Sirmione         Magnus a Djuse     Klaus Kern             d10ag 1640 
 3        Star Advisor Joli       v   Look De Star - Rocco's Advice         André Eklundh      Sofia Aronsson               1640 
11        Baron Gift              h   Gift Kronos - Countesse Photo         Rickard Svanstedt  Rickard Svanstedt            1640 

Tempo: första 500 1.08.0 (1 VästerboontheNews), 1000 1.09.5 (1 VästerboontheNews) sista 500 1.12.6
Segermarginal: 2.5 längd
Banförhållande: lätt bana 
Segrare: DISCO VOLANTE 7 br. v e SCARLET KNIGHT (US) - GLORIFY e SUPER ARNIE (US)
Ägare: Stall Courant AB, Stockholm
Uppfödare:  Johansson Jan, Vara
Tidigare vinnare av Mälarpriset
 
Till toppen

 Kalmar 18 Januari 2020
 Gulddivisionen -  , Försök 5 i Meeting 1
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                   Kön Härstamning                       Kusk                  Tränare                 Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 5   1    Gareth Boko            h   Make It Happen - Vanilla Boko     Marc Elias            Conrad Lugauer      1.13,2a  2140  150 000 
 2   2    Olle Rols              v   Ready Cash - Killer Queen Rols    Peter Untersteiner    Mats Rånlund        1.13,2a  2140   75 000 
 1   3    Monark Newmen          h   Orlando Vici - Lady Value         Erik Adielsson        Fredrik Persson     1.13,4a  2140   37 500
11   4    Shogun D.K. (DK)       v   Gentle Star - Ladygill            Carl Johan Jepson     Mikael Pilenberg    1.13,5a  2140   19 000 
 4   5    VästerboontheNews      v   Credit Winner - Sandra Dime       Kim Eriksson          Lars Brindeborg     1.13,6a  2140   12 000 
 8   6    Emmett Brown           v   Muscle Hill - Traci Spur          Johan Untersteiner    Johan Untersteiner  1.13,7a  2140    8 000 
10   7    Mulligan               s   Maharajah - Music La Marc         Thomas Uhrberg        Thomas Uhrberg      1.14,2a  2140    5 000 
12        Linus Boy              v   Zola Boko - Recos Lady            Örjan Kihlström       Timo Nurmos         1.14,2a  2140 
 7        Explosive de Vie (US)  v   Explosive Matter - Ava            Jim Oscarsson         Jim Oscarsson       1.14,6a  2140 
 9        Stoletheshow (NO)      h   Dream Vacation - Abba Hall        Christoffer Eriksson  Marcus Lindgren         d3ag 2140 
 6        Stepping Spaceboy      h   Dream Vacation - Stepping Space   Rikard N Skoglund     Admir Zukanovic         d8ag 2140 
 3        Baron Gift             h   Gift Kronos - Countesse Photo     Rickard Svanstedt     Rickard Svanstedt       duag 2140 
Tempo: första 500 1.10.5 (6 Stepping Spaceboy), 1000 1.15.1 (6 Stepping Spaceboy) sista 500 1.11.1
Segermarginal: en halv längd
Banförhållande: Lätt bana
Segrare: GARETH BOKO 7 svbr. h e MAKE IT HAPPEN (US) - VANILLA BOKO e PINE CHIP (US)
Ägare: Boko Stables Holland B V, m fl
Uppfödare:  Boko Stables Holland BV, Nederländerna
 
Till toppen

 Bergsåker 11 Januari 2020
 Zoogins lopp -  Gulddivisionen, Försök 4 i Meeting 1
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                            Kusk                 Tränare                Tid  Dist       Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 5   1    Elian Web (FI)          v   Like A Prayer - E L Dolly              Jorma Kontio         Katja Melkko       1.12,4a  2140   150 000 
10   2    Propulsion (US)         h   Muscle Hill - Danae                    Örjan Kihlström      Daniel Redén       1.12,6a  2140    75 000 
 6   3    Narold Vox              v   Orlando Vici - Bonnie Vox              Mats E Djuse         Krister Jakobsson  1.12,9a  2140    37 500
 9   4    Order to Fly            h   Order by Fax - Too Fat to Fly          Per Lennartsson      Per Lennartsson    1.12,9a  2140    19 000 
11   5    Digital Ink             v   Super Photo Kosmos - Laverda des Pres  Robert Bergh         Robert Bergh       1.12,9a  2140    12 000 
 4   6    Zenit Brick             v   Make It Happen - Exi Svärd             Mika Forss           Timo Nurmos        1.13,0a  2140     8 000 
 2   7    Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover    Rikard N Skoglund    Stefan Melander    1.13,1a  2140     5 000 
 7        Diamanten               h   Adrian Chip - Iata Käll                Erik Adielsson       Stig H Johansson   1.13,2a  2140 
 8        Michelangelo Ås         v   Allstar Hall - Harmonica Ås            Magnus A Djuse       Daniel Redén       1.13,6a  2140 
 1        Cool Keeper (US)        h   Broadway Hall - Missys Go Go           Kenth Åkerlund       Leif Witasp        1.14,1a  2140 
 3        Hesiod (US)             h   Explosive Matter - S.J.'s Sentiment    Per Linderoth        Petri Salmela      1.14,4a  2140 

Tempo: första 500 1.12.9 (5 Elian Web*), 1000 1.13.4 (5 Elian Web*) sista 500 1.12.5 
Segermarginal: 2 längder 
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare:  ELIAN WEB* (FI) 8 mbr. v e LIKE A PRAYER (US) - E.L.DOLLY (CA) e CONWAY HALL (CA)
Ägare:  Webbie Talli, Finland
Uppfödare:  West Breeding Oy, Finland  
Tidigare vinnare av Zoogins lopp 
 
Till toppen

 Jägersro 4 Januari 2020
 Arvid Stjernswärds Minne -  Gulddivisionen, Försök 3 i Meeting 1
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                   Kön Härstamning                     Kusk                   Tränare                 Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 8   1    Disco Volante          v   Scarlet Knight - Glorify        Ulf Ohlsson            Stefan Melander     1.12,0a  1640  150 000
 6   2    Shogun D.K. (DK)       v   Gentle Star - Ladygill          Örjan Kihlström        Mikael Pilenberg    1.12,2a  1640   75 000 
 1   3    West Wing              v   Steinlager - Westgate           Oskar Kylin Blom       Micael Broberg      1.12,3a  1640   37 500 
 7   4    Star Advisor Joli      v   Look De Star - Rocco's Advice   André Eklundh          Sofia Aronsson      1.12,3a  1640   19 000 
11   5    Emmett Brown           v   Muscle Hill - Traci Spur        Erik Adielsson         Johan Untersteiner  1.12,4a  1640   12 000
 3   6    Lover Face             v   Love You - Ambra Ok             Christoffer Eriksson   Anders Svanstedt    1.12,6a  1640    8 000 
 9   7    Kung Edward            v   Orlando Vici - Waterway         Henriette Larsen       Nicklas Dyrberg     1.12,6a  1640    5 000 
10        Jairo* (DE)            v   Love You - Picardie             Joakim Lövgren         Joakim Lövgren      1.12,7a  1640 
 5        Explosive de Vie (US)  v   Explosive Matter - Ava          Kevin Oscarsson        Jim Oscarsson       1.13,1a  1640 
 2        Art On Line            v   Rite On Line - Lass Fleur       Conrad Lugauer         Mikko Aho           1.13,2a  1640 
12        Poet Broline           h   Quite Easy U.S. - Candelia      Peter Untersteiner     Peter Untersteiner  1.13,4a  1640 
 4        Zabul Fi* (IT)         h   Ganymede - Sale Del Rio         Adrian Kolgjini        Jerry Riordan                1640 

Tempo: första 500 10.6 (7 Star Advisor Joli), 1000 12.0 (7 Star Advisor Joli) sista 500 12.1
Segermarginal: 2 längder
Banförhållande: lätt bana
Segrare: DISCO VOLANTE 7 br. v e SCARLET KNIGHT (US) - GLORIFY e SUPER ARNIE (US)
Ägare: Stall Courant AB, Stockholm
Uppfödare:  Johansson Jan, Vara
Tidigare vinnare av Arvid Stjernswärds Minne
 
Till toppen