Tillbaka

RESULTATER FINNS HÄR

  StartLista / Solvalla lördag 24 maj (Sorterad efter startnummer)
  Banförhållande: Banförhållanden/
  V75-1, Solvalla lopp 6 (Trio, Tvilling)
 
Byggnads Prostatalopp - Bronsdivisionen, Final
  1:A PRIS 200 000,  2140  A 
 
 
Omsättning  söndag 18 maj, kl 22:42 V75: 0 kr, kl 22:42  Vinnare: 0 kr
 
 
  V-odds   V75%
     
  1   BICC'S HOTSHOT v 5 Pettersson Tomas (Åsb JH)  2140:1
13,1aM 547 500 kr Pet To  S  140329-8 12/2140  1  13,6a 376  999   
 G 13: 17 2-1-0 Pet To  S  140423-6 10/2640  0  14,5a 51 
  14: 7 4-1-0 Pet To  U  140510-11 1/2640  2  14,9a 170 
     
  2   PAYING GUEST v 6 Bergh Robert  2140:2
12,6aK 645 500 kr Ber Ro  Bo  140414-8 7/2140  1  13,8a 30  999   
 B 13: 15 5-1-2 Ber Ro  Å  140426-9 9/3160  0  14,6 74 
  14: 4 1-1-1 Ber Ro  U  140510-11 6/2640  3  15,0a 70 
     
  3   B.B.S.SUGARLIGHT* v 5 Untersteiner Peter (Sol Fr)a  2140:3
11,5aM 901 285 kr Unt Pe  S  140329-5 3/2140  1  11,5a 14  999   
 * 13: 26 4-5-5 Unt Pe  Ro  140420-5 3/2140  1  13,2a 12 
  14: 7 6-1-0 Unt Pe  Ö  140503-5 1/2100  1  12,1a 17 
     
  4   MORE THAN ENOUGH* v 9 Juel Jeppe  2140:4
12,7aK 924 738 kr Jue Je  Å  140306-8 1/2140  1  13,5a 24  999   
 * 13: 8 2-1-0 Jue Je  Mo  140322-11 0/2140  1  14,3a 30 
  14: 5 3-1-0 Jue Je  Kl  140419-8 0/1700  2  13,6a 19 
     
  5   ROYAL FIGHTER h 6 Tillman Jennifer (Eri PK)  2140:5
11,4aK 596 500 kr Til Je  S  140409-4 11/2140  3  14,1a 102  999   
 Mp 13: 14 1-4-3 Til Je  Å  140426-11 7/1640  1  11,4a 349 
  14: 7 2-1-2 Til Je  Å  140507-2 4/2140  5  14,7a 24 
     
  6   K.L.M.BUYMETHEMOON* (NO) h 6 Haugstad Kenneth (Wol An)  2140:6
11,4aK 745 211 kr Hau Ke  Mo  140322-11 0/2140  0  15,3a 68  999   
 * 13: 14 2-3-2 Hau Ke  E  140412-10 5/1640  1  12,1a 227 
  14: 4 2-1-0 Hau Ke  Å  140426-11 3/1640  2  11,4a 87 
     
  7   MAX DE LUX h 7 Adielsson Erik (Wes Ma)a  2140:7
13,8aM 578 650 kr Lin OA  Bo  131104-7 6/2640 n  4  18,9 19  999   
 Sk 13: 9 2-2-1 Lin OA  D  140427-8 4/2640  4  15,8 59 
  14: 2 1-0-0 Adi Er  U  140510-11 7/2640  1  14,8a 294 
     
  8   ROCKET ZET h 5 Redén Daniel a  2140:8
10,6aK 731 600 kr Red Da  F  140418-10 8/1640  4  10,6a 195  999   
  13: 17 3-6-2 Red Da  Ö  140503-5 2/2100  2  12,6a 40 
  14: 7 2-2-1 Red Da  G  140517-11 1/1609  2  11,6a 50 
     
  9   PONZIOPILATO STRA (IT) h 5 Kihlström Örjan (Hul St)  2140:9
12,1aK 586 467 kr Kih Ör  E  140412-10 1/1640  d  10ag 40  999   
  13: 11 5-1-1 Kih Ör  Ro  140420-5 7/2140  3  13,6a 116 
  14: 9 2-1-2 Kih Ör  Ö  140503-5 7/2100  d  uag 197 
     
  10   RACE COWBOYLAND* (DK) h 6 Friis Morten (Fri Jo)  2140:10
12,0aK 654 283 kr Fri Mo  Ål  140413-7 0/2100  0  16,8a 39  999   
 * 13: 19 5-6-3 Fri Mo  Se  140427-11 0/2100  2  17,2a 17 
  14: 8 3-2-1 Fri Mo  Ch  140511-7 0/2000  1  13,2a 1033 
     
  11   SANDRA VOLO (US) s 5 Untersteiner Johan (Wal Ro)  2140:11
11,1aaK 675 757 kr Kih Ör  S  140402-1 11/2140  0  13,5a 93  999   
  13: 11 5-3-1 Unt Jo  E  140412-10 10/1640  2  12,1a 53 
  14: 4 0-1-1 Kih Ör  Å  140426-11 8/1640  6  12,0a 189 
     
  12   VÄSTERBOONTHENEWS v 6 Ingves Peter (Pur Pe)  2140:12
12,5aM 816 495 kr Ing Pe  Hd  140104-11 5/2140  1  12,5a 39  999   
 Hd 13: 12 5-3-1 Ing Pe  Å  140424-8 2/2640  1  13,4a 21 
  14: 3 2-1-0 Ing Pe  Ch  140511-7 0/2000  2  13,3a 27 

 

  Turordning: 3-12-1-4-6-8-10-5-7-2-9-11  
 
  StartLista / Solvalla lördag 24 maj (Sorterad efter startnummer)
  Banförhållande: Banförhållanden/
  V75-2, Solvalla lopp 7 (Trio, Tvilling)
 
Åbros lopp - Klass I, Final
  1:A PRIS 200 000,  2140  A 
 
 
Omsättning  söndag 18 maj, kl 22:42 V75: 0 kr, kl 22:42  Vinnare: 0 kr
 
 
  V-odds   V75%
     
  1   VÄSTERBO FANTAST h 4 Adielsson Erik (Båt Sv)  2140:1
12,9aM 338 000 kr And JH  B  140319-1 1/2160  1  15,6 16  999   
 B 13: 17 3-3-2 Adi Er  J  140405-10 10/2140  2  12,9a 36 
  14: 3 1-1-0 Adi Er  Ro  140420-11 12/2640  4  14,3a 60 
     
  2   CORLEONE BOKO h 5 Kontio Jorma (Ric Su)a  2140:2
13,8aL 444 000 kr Til Je  G  140412-7 8/2640  4  16,9a 91  999   
 Ro 13: 14 4-3-2 Kon Jo  Ro  140420-11 8/2640  1  13,8a 272 
  14: 5 1-0-0 Kon Jo  Ro  140513-3 11/2640  0  16,6ag 27 
     
  3   J.C.MEMORY v 5 Enberg Tommy  2140:3
12,3aK 337 950 kr Enb To  S  140423-7 9/1640  4  12,4a 101  999   
  13: 15 1-4-1 Enb To  Ö  140503-8 3/2100  2  14,3a 263 
  14: 8 2-2-1 Enb To  S  140514-7 6/1640  3  12,3a 45 
     
  4   PERICLE BI (IT) v 5 Goop Björn (Pet SP)  2140:4
11,8aK 370 469 kr Sve Cl  Mp  140407-7 4/2140  0  13,7a 592  999   
 Mp 13: 15 3-2-2 Jak Ma  F  140418-10 2/1640  0  11,8a 758 
  14: 6 1-1-0 Goo Bj  S  140516-4 3/2140  0  14,0a 43 
     
  5   SEND IN THE CLOWNS h 4 Svanstedt Anders  2140:5
11,9aK 389 335 kr Sva An  Mo  140322-6 0/1640  2  13,3a 47  999   
 Ax 13: 3 1-1-0 Sva An  Ö  140410-5 3/2100  6  13,7a 112 
  14: 7 3-1-1 Sva An  Å  140426-6 4/1640  1  11,9a 49 
     
  6   ROYAL TROPHY* (DK) h 6 Nielsen Kenneth (Win Tr)a  2140:6
13,0aK 372 776 kr Nie Ke  Å  140226-3 1/2140  3  15,5a 22  999   
 * 13: 18 6-4-1 Nie Ke  Hd  140421-8 2/2680  5  15,0 55 
  14: 4 1-1-1 Nie Ke  Ch  140511-9 0/2000  2  13,8a 247 
     
  7   VENKATESH v 5 Kihlström Örjan (Hul St)  2140:7
12,7aK 312 500 kr Kih Ör  G  140325-1 1/2140  1  14,8a 13  999   
  13: 7 4-0-0 Kih Ör  Ro  140420-6 8/2140  4  13,6a 28 
  14: 5 3-0-0 Kih Ör  U  140510-6 11/2640  1  14,5a 20 
     
  8   KEBNEKAJSE v 5 Lindblom Åke  2140:8
11,3aK 420 700 kr Lin Åk  Ö  140327-8 3/2100  1  14,7a 29  999   
 Ö 13: 13 2-2-0 Lin Åk  E  140412-6 1/1640  1  11,3a 104 
  14: 9 4-0-0 Lin Åk  L  140509-3 9/2140  0  17,1a 30 
     
  9   STAR ADVISOR JOLI v 5 Eriksson Jörgen S (Hol KG)  2140:9
12,0aK 460 000 kr Eri JS  Ro  140321-6 1/2160  1  15,7 21  999   
 Ro 13: 17 5-1-3 Eri JS  E  140412-6 12/1640  2  12,0a 610 
  14: 6 3-1-1 Ols Da  Ö  140503-8 6/2100  1  14,2a 83 
     
  10   CODEBREAKER v 5 Jensen Flemming  2140:10
12,8aK 430 916 kr Adi Er  Å  140315-2 9/1640  1  13,4a 48  999   
 * 13: 9 2-0-1 Jen Fl  Å  140409-4 3/2140  1  13,7a 28 
  14: 5 4-0-0 Adi Er  Ch  140511-9 0/2000  1  13,7a 35 
     
  11   UP TO BELLE h 5 Ivanov Jevgeni  2140:11
13,6aK 291 706 kr Iva Je  S  140402-5 6/2640  3  14,9a 68  999   
  13: 18 6-4-2 Wal To  Ro  140420-11 11/2640  5  14,5a 358 
  14: 9 2-3-1 Kon Jo  U  140510-6 2/2640  2  14,5a 41 
     
  12   ASTERIX HORNLINE v 5 Untersteiner Peter  2140:12
12,9aM 390 000 kr Unt Pe  Mp  140309-8 10/2140  1  13,7a 31  999   
 Hd 13: 12 3-3-0 Unt Pe  J  140405-10 2/2140  1  12,9a 20 
  14: 6 3-0-0 Unt Pe  Ro  140420-11 1/2640  0  14,7a 42 

 

  Turordning: 10-9-7-12-5-8-6-11-1-3-2-4  
 
  StartLista / Solvalla lördag 24 maj (Sorterad efter startnummer)
  Banförhållande: Banförhållanden/
  V75-3, Solvalla lopp 8 (V5-1, Trio, Tvilling)
 
Expressens lopp - Lady Snärts lopp - Stoeliten
  1:A PRIS 200 000,  1609  A 
 
 
Omsättning  söndag 18 maj, kl 22:42 V75: 0 kr, kl 22:42  Vinnare: 0 kr
 
 
  V-odds   V75%
     
  1   DRILLBIT ÅS s 6 Adielsson Erik (Båt Sv)  1609:1
10,1aK 2 521 000 kr Adi Er  S  140409-3 5/1640  4  11,0a 72  999   
 B 13: 12 2-3-3 And JH  B  140423-1 1/2140  2  13,5a 25 
  14: 5 0-2-1 Adi Er  Ö  140503-9 2/2100  2  12,9a 102 
     
  2   POTENZA O.M.* (IT) s 5 Gubellini Pietro  1609:2
12,4aK 859 243 kr Gub Pi  Bl  140413-8 0/1660  1  12,6a 23  999   
 * 13: 11 0-0-3 Guz An  Tu  140425-7 0/1600  d  0ag 31 
  14: 5 2-0-1 Kon Jo  Ne  140504-5 0/1600  3  13,6a 20 
     
  3   SHE LOVES YOU F.I.* (FI) s 7 Goop Björn (Wes Jö)  1609:3
10,4aK 2 908 296 kr Tak Jo  Mp  140407-6 4/1660  1  12,6 26  999   
 Ro 13: 13 1-1-1 Tak Jo  Si  140419-10 0/2100  0  15,2a 63 
  14: 4 1-1-0 Goo Bj  S  140514-1 2/1609  2  10,4a 43 
     
  4   M.T.HARMONY s 5 Untersteiner Johan (Unt Pe)  1609:4
11,1aK 1 586 668 kr Unt Pe  Ax  140415-7 3/2140  3  14,2a 53  999   
 Hd 13: 16 2-2-3 Unt Pe  Å  140426-5 6/2140  2  13,0a 292 
  14: 10 0-3-2 Unt Jo  Ch  140511-10 0/2000  0  14,2a 326 
     
  5   OLYMPIC IMAGE* (NO) s 9 Nilsen Per Ludvig  1609:5
12,3aK 1 152 704 kr Nil PL  F  140308-9 3/2680  0  15,3g 588  999   
 År 13: 13 0-1-0 Nil PL  Mo  140322-7 0/2140  1  13,6a 167 
  14: 7 1-2-0 Nil PL  Å  140409-2 1/2140  d  8ag 91 
     
  6   DILEVA KÄLL s 8 Redén Daniel a  1609:6
09,9aK 5 514 853 kr Red Da  S  140329-10 8/1640  3  10,7a 99  999   
  13: 12 2-1-0 Red Da  E  140412-7 9/2140  d  9ag 105 
  14: 6 1-0-2 Red Da  G  140517-10 6/1609  d  10ag 236 
     
  7   AIDA BOKO* (NL) s 7 Bakker Robin (Hag PJ)  1609:7
11,3aK 1 575 467 kr Bak Ro  V  140210-1 0/2100  6  12,7a 54  999   
 * 13: 11 3-3-1 Bak Ro  Ge  140424-7 0/2000  1  14,5a 12 
  14: 5 1-1-0 Bak Ro  Ge  140501-8 0/1609  2  13,4a 17 
     
  8   CANAKA B.F. s 7 Ohlsson Ulf (Lil Re)  1609:8
10,5aK 3 982 007 kr Ohl Ul  S  140305-1 7/1640  1  11,5a 37  999   
  13: 16 5-2-2 Ohl Ul  S  140329-10 10/1640  1  10,5a 41 
  14: 5 3-0-0 Ohl Ul  Ö  140503-9 4/2100  4  12,9a 18 
     
  9   MERMAID ÅS s 6 Untersteiner Peter  1609:9
10,5aK 3 935 647 kr Unt Pe  S  131127-11 4/3180 n  0  ug 90  999   
 Hd 13: 16 1-3-3 Unt Pe  Kr  140425-3 5/1640  1  11,9a 50 
  14: 2 2-0-0 Unt Pe  Ö  140503-9 3/2100  1  12,8a 54 
     
  10   MISS BENISS s 6 Kontio Jorma (Nur Ti)  1609:10
11,2aK 1 893 500 kr Kon Jo  S  140305-1 1/1640  d  10ag 73  999   
  13: 9 2-0-1 Kon Jo  S  140329-10 4/1640  6  11,2a 238 
  14: 8 2-0-2 Kon Jo  Ö  140503-9 7/2100  3  12,9a 336 

 

  Turordning: 8-9-4-1-10-6-5-2-7-3  
 
  StartLista / Solvalla lördag 24 maj (Sorterad efter startnummer)
  Banförhållande: Banförhållanden/
  V75-4, Solvalla lopp 10 (V5-2, Trio, Tvilling)
 
Bravoloppet - Klass II, Final
  1:A PRIS 200 000,  2140  A 
 
 
Omsättning  söndag 18 maj, kl 22:42 V75: 0 kr, kl 22:42  Vinnare: 0 kr
 
 
  V-odds   V75%
     
  1   BORGA EFFEKT s 5 Goop Björn (Der Ee)  2140:1
13,3aM 293 500 kr Unt Pe  Kr  140301-9 6/2140  2  16,4 43  999   
 Ax 13: 6 1-0-0 Goo Bj  S  140329-9 8/2140  5  14,3g 122 
  14: 6 2-1-1 Goo Bj  Ro  140420-6 5/2140  1  13,3a 43 
     
  2   NI TALAR BRA LATIN v 4 Ingves Peter (Pur Pe)  2140:2
12,7aM 256 000 kr Ing Pe  J  140405-3 5/2140  1  14,1a 16  999   
 Hd 13: 2 2-0-0 Ing Pe  Å  140426-8 10/2140  1  13,5a 45 
  14: 6 3-3-0 Ing Pe  J  140514-1 7/2140  1  12,7a 14 
     
  3   ANGELO AM v 4 Persson Stefan  2140:3
12,3aK 293 300 kr Sve Jo  S  140326-2 2/2140  1  14,2a 33  999   
 Hd 13: 6 2-0-2 Per St  J  140405-6 5/1640  1  12,3a 19 
  14: 7 3-1-1 Per St  Hd  140505-7 3/2140  3  14,1a 44 
     
  4   DIGITAL PHOTO h 5 Liljeqvist Claes  2140:4
12,7aK 207 200 kr Lil Cl  J  140405-6 2/1640  2  12,7a 261  999   
 Bs 13: 9 1-3-0 Lil Cl  F  140418-11 2/2140  4  14,5a 113 
  14: 9 0-2-3 Lil Cl  U  140510-9 5/1640  5  13,5a 71 
     
  5   DUFFMAN v 5 Andersson Oskar J (Wes Jö)  2140:5
14,1aM 272 650 kr Wes Jö  Ös  140408-5 3/2140 n  2  17,4a 18  999   
 Ro 13: 9 2-1-1 And OJ  F  140418-11 1/2140  1  14,1a 294 
  14: 8 1-3-1 And OJ  G  140508-3 2/3140 n  2  18,3a 73 
     
  6   SALINA D.K.* (DK) s 5 Juel Jeppe  2140:6
13,6aM 202 343 kr Jue Je  Mo  140322-9 0/2640  4  17,6ag 50  999   
 * 13: 8 5-1-0 Jue Je  Bi  140409-7 0/1900  1  14,9a 16 
  14: 4 2-1-0 Jue Je  Å  140426-8 6/2140  2  13,6a 85 
     
  7   RASCAL ZET h 5 Untersteiner Johan (Red Da)a  2140:7
13,0aM 278 200 kr Unt Jo  Bs  140411-6 7/2140  1  15,8 28  999   
  13: 10 3-2-2 Goo Bj  Ö  140503-6 8/2609  2  14,9a 176 
  14: 6 2-3-0 Goo Bj  S  140516-5 2/2140  1  13,0a 16 
     
  8   SAUVEUR h 4 Lindblom Åke  2140:8
13,3aM 215 000 kr Lin Åk  Ö  140313-2 12/2100  1  14,4a 23  999   
 Ö 13: 0 0-0-0 Lin Åk  S  140404-5 7/2140  1  13,3a 15 
  14: 5 5-0-0 Lin Åk  Ö  140503-6 9/2609  1  14,7a 30 
     
  9   ORDER TO FLY h 4 Lennartsson Per  2140:9
14,1aM 194 882 kr Len Pe  S  140402-8 3/2140  1  14,1a 21  999   
  13: 6 0-0-0 Len Pe  E  140412-11 3/2640  3  15,2a 73 
  14: 6 3-1-2 Len Pe  Ö  140503-6 1/2609  3  15,0a 34 
     
  10   SOLO NOLO* (DK) v 5 Jensen Flemming  2140:10
13,2aK 349 550 kr Jen Fl  Å  140226-6 5/1640  1  13,2a 18  999   
 * 13: 11 5-1-1 Jen Fl  Mo  140322-9 0/2640  1  17,2a 29 
  14: 3 3-0-0 Jen Fl  Å  140507-1 9/2640  1  14,5a 19 
     
  11   TWIN'S SUPERIOR v 5 Untersteiner Peter (Axe Ch)a  2140:11
13,3aK 222 300 kr Nyg Pa  Bo  140414-3 12/2640  0  17,3a 82  999   
 Bo 13: 15 2-3-2 Nyg Pa  Bo  140424-1 3/1640  1  13,8a 30 
  14: 3 1-1-0 Nyg Pa  U  140510-9 1/1640  2  13,3a 176 
     
  12   MAVERICK MAN v 4 Adielsson Erik (Båt Sv)  2140:12
15,1aL 285 000 kr Adi Er  G  131123-9 6/2140  1  14,4 20  999   
 B 13: 3 3-0-0 Adi Er  Ö  140327-5 9/2100  1  15,6a 17 
  14: 2 2-0-0 Adi Er  E  140412-11 5/2640  1  15,1a 28 

 

  Turordning: 12-10-8-3-2-9-1-7-5-6-11-4  
 
  StartLista / Solvalla lördag 24 maj (Sorterad efter startnummer)
  Banförhållande: Banförhållanden/
  V75-5, Solvalla lopp 11 (V5-3, Trio, Tvilling)
 
Veteranpoolens lopp - Diamantstoet, Final
  1:A PRIS 200 000,  2140  V 
 
 
Omsättning  söndag 18 maj, kl 22:42 V75: 0 kr, kl 22:42  Vinnare: 0 kr
 
 
  V-odds   V75%
     
  1   QUERIDA FRONTLINE s 5 Eriksson Kim (Hed Se)  2140:1
15,3M 277 150 kr Hed Se  Bs  140323-8 11/2140  3  15,3 158  999   
 L 13: 18 1-2-2 Eri Ki  J  140405-9 1/2140  2  15,3 67 
  14: 9 1-1-2 Hed Se  G  140508-8 6/2140 n  0  18,4 286 
     
  2   GLOBAL ON FIRE s 5 Moberg Jonas  2140:2
14,2M 393 445 kr Mob Jo  F  140331-8 10/2140  5  14,1a 173  999   
 F 13: 16 3-0-3 Mob Jo  E  140412-9 6/2140  0  15,6g 103 
  14: 3 0-1-0 Mob Jo  S  140430-2 5/2140  2  14,2 315 
     
  3   SHOCKWAVE s 5 Dalborg Thomas (Sva An)  2140:3
15,1M 295 194 kr Sva An  G  140222-6 1/2140 n  2  16,7 80  999   
 Ax 13: 13 3-1-3 Sva An  J  140405-9 3/2140  3  15,3 132 
  14: 6 0-1-2 Sva An  S  140416-3 2/2140  0  15,1a 196 
     
  4   FREJA SUND s 5 Adielsson Erik (Red Da)a  2140:4
14,2M 414 400 kr Kar Vi  S  140326-8 11/2140  3  14,9a 23  999   
  13: 5 1-0-0 Red Da  E  140412-9 7/2140  2  15,0 73 
  14: 6 2-2-1 Adi Er  S  140430-2 10/2140  1  14,2 47 
     
  5   GEISHA SUND s 4 Bergh Robert  2140:5
14,7M 362 900 kr Ber Ro  S  140226-7 5/1640  1  12,8a 37  999   
 B 13: 13 3-1-0 Ber Ro  S  140430-2 8/2140  5  14,7 146 
  14: 7 2-0-0 Ber Ro  U  140510-6 1/2640  6  16,0a 86 
     
  6   PIGTAILS* s 6 Ohlsson Ulf (Sal Pe)  2140:6
14,7M 375 698 kr Goo Bj  S  140416-3 5/2140  1  13,3a 47  999   
 Bo 13: 12 1-1-0 Ohl Ul  S  140430-2 2/2140  3  14,7 23 
  14: 7 3-1-1 Ohl Ul  G  140508-8 4/2140 n  2  17,1 39 
     
  7   HONEYDEW s 5 Untersteiner Peter  2140:7
15,0M 414 800 kr Unt Pe  Ax  140317-8 1/1640  0  17,7ag 91  999   
 Hd 13: 14 2-1-1 Unt Pe  J  140405-9 6/2140  1  15,1 70 
  14: 3 1-0-0 Unt Pe  J  140514-2 8/1640  5  13,6a 229 
     
  8   CONRADS ELSA s 5 Jakobsson Magnus  2140:8
14,5K 391 358 kr Jak Ma  Ö  140327-6 2/2160  1  15,3 23  999   
 F 13: 14 2-1-4 Jak Ma  E  140412-9 2/2140  1  15,0 65 
  14: 5 3-0-0 Jak Ma  Mp  140512-8 6/2160  7  15,1 81 
     
  9   LISCHLA DUNDER s 9 Bergh Hans a (And SÅ)a  2140:9
14,8K 196 350 kr Ber Ha  D  140427-5 4/2140  3  15,7 465  999   
 H 13: 16 2-0-2 Ber Ha  G  140508-8 8/2140 n  4  17,3 1010 
  14: 3 0-0-1 Ber Ha  G  140517-2 5/1609  7  14,3ag 209 
 
   
     
  10   VÄSTERBO COLLECT s 6 Takter Johnny (Ber Ro)  2160:1
14,3K 852 100 kr Eri Ul  Bs  140323-8 1/2160  2  14,4 98  999   
 B 13: 17 1-3-4 Len Pe  S  140402-1 4/2140  0  13,4a 158 
  14: 8 0-3-1 Eri Ul  U  140509-6 3/2160  2  15,1 118 
     
  11   I ME MINE s 6 Jansson Torbjörn (Han Li)a  2160:2
14,6M 964 200 kr Han To  Ro  131229-4 4/2140  2  15,0a 89  999   
  13: 20 1-2-0 Wal To  Mp  140421-2 2/1640  3  12,7a 129 
  14: 2 1-0-1 Jan To  G  140508-8 4/2160 n  1  16,4 427 
     
  12   UNIQUE GOWAN s 6 Svanstedt Anders  2160:3
13,8M 680 500 kr Sva An  Å  140326-2 1/2140  3  13,8a 76  999   
 Ax 13: 17 1-2-2 Sva An  S  140416-2 2/2140  0  13,4a 99 
  14: 6 2-0-2 Dal Th  Ax  140506-8 6/2160 n  3  14,8 272 
     
  13   KISS ME KEMP s 5 Kihlström Örjan (Ber Ro)  2160:4
14,0M 888 431 kr Ber Ro  S  131127-6 3/1640 n  0  14,0a 46  999   
 B 13: 14 4-1-1 Ber Ro  G  140508-8 3/2160 n  3  16,5 120 
  14: 2 1-0-1 Ber Ro  Ös  140518-9 1/2660  1  14,9 19 
     
  14   THE EDITOR s 8 Lindblom Carl-Erik (Eng Ra)  2160:5
14,0K 753 700 kr Tak Jo  S  140402-1 9/2140  2  13,1a 561  999   
 Ax 13: 3 0-1-0 Lin CE  Ax  140415-7 9/2140  4  14,3a 179 
  14: 6 0-2-0 Lin CE  Ax  140506-8 2/2160 n  2  14,8 237 
     
  15   JUMBLE ÅS s 6 Jensen Flemming  2160:6
14,5M 1 212 800 kr Unt Jo  J  140201-5 1/1640  5  14,3a 52  999   
 * 13: 19 4-1-3 Jen Fl  Ax  140415-7 4/2140  d  9ag 43 
  14: 4 1-0-0 Jen Fl  Ax  140506-8 5/2160 n  1  14,8 42 

 

  Turordning: 4-6-8-7-2-11-15-12-14-13-3-10-1-5-9  
 
  StartLista / Solvalla lördag 24 maj (Sorterad efter startnummer)
  Banförhållande: Banförhållanden/
  V75-6, Solvalla lopp 12 (V5-4, DD-1, Trio, Tvilling)
 
Menhammars Elithingstars Pris - Silverdivisionen, Final
  1:A PRIS 220 000,  2140  A 
 
 
Omsättning  söndag 18 maj, kl 22:42 V75: 0 kr, kl 22:42  Vinnare: 0 kr
 
 
  V-odds   V75%
     
  1   STORMYSKY v 6 Ohlsson Ulf (Lil Re)  2140:1
11,1aK 1 549 539 kr Ohl Ul  Å  140315-5 8/1640  0  12,7a 161  999   
  13: 11 2-2-1 Ohl Ul  Mo  140322-5 0/2140  1  14,7a 29 
  14: 5 1-0-0 Kih Ör  S  140416-1 9/2140  0  13,5a 41 
     
  2   JAGUAR BROLINE v 8 Jensen Flemming  2140:2
13,2aM 1 216 342 kr Jen Fl  Mo  140322-5 0/2140  2  14,8a 38  999   
 * 13: 7 3-1-0 Jen Fl  Å  140417-3 4/2140  3  14,2a 18 
  14: 5 0-4-1 Jen Fl  Ch  140511-8 0/2000  2  13,2a 50 
     
  3   NAVIGATOR SIB (IT) v 7 Westholm Jörgen  2140:3
11,6aK 968 300 kr Wes Jö  E  140412-5 2/2640  3  15,2a 119  999   
 Ro 13: 21 4-2-4 Tak Jo  Ro  140420-10 5/1640  6  11,6a 178 
  14: 9 0-5-1 Wes Jö  U  140510-5 10/2140  2  14,4a 102 
     
  4   TRESOR D'INVERNE v 6 Bergh Robert  2140:4
12,1aK 959 302 kr Ber Ro  U  140418-3 7/1640  1  14,2 13  999   
 B 13: 13 3-2-1 Ber Ro  Ö  140503-10 2/1609  1  12,3a 191 
  14: 9 2-1-1 Ber Ro  U  140510-5 12/2140  3  14,6a 98 
     
  5   OLYMPIC KRONOS (IT) h 6 Kolgjini Lutfi  2140:5
11,4aK 1 428 385 kr Kol Lu  F  140308-5 9/2140  4  13,4a 33  999   
 J 13: 12 4-1-1 Kol Lu  J  140405-5 4/2140  1  12,9a 21 
  14: 7 4-0-0 Kol Lu  Å  140426-10 6/2140  1  12,7a 33 
     
  6   CHAPEAU* (DE) h 5 Kihlström Örjan (Joh SH)  2140:6
10,9aK 1 525 378 kr Kih Ör  S  140329-11 10/2140  d  9ag 100  999   
  13: 10 4-0-0 Adi Er  Ro  140420-10 11/1640  1  11,2a 149 
  14: 8 2-0-3 Kih Ör  U  140510-10 11/2140  d  uag 82 
     
  7   CLAES BOKO h 5 Adielsson Erik (Joh SH)  2140:7
11,9aK 1 519 500 kr Adi Er  S  140329-11 3/2140  1  12,1a 33  999   
  13: 10 4-4-0 Adi Er  E  140412-5 1/2640  1  15,0a 25 
  14: 7 3-0-0 Adi Er  Ch  140511-10 0/2000  d  -ag 47 
     
  8   ARAZI BOKO v 7 Olsson Daniel (Söd He)  2140:8
11,5aK 1 304 200 kr Ols Da  Å  140409-1 7/2140  2  14,3a 36  999   
 J 13: 15 2-3-3 Ols Da  Å  140426-10 1/2140  2  12,9ag 33 
  14: 3 0-2-0 Ols Da  Ch  140511-8 0/2000  0  14,2a 123 
     
  9   MAGICCARPETRIDE US* (US) h 8 Kontio Jorma (Ped An)  2140:9
11,1aaK 1 346 454 kr Ped An  Od  140330-7 0/2140  0  distag 212  999   
 * 13: 13 3-1-3 Ped An  Ål  140413-8 0/2100  4  15,0a 136 
  14: 4 1-0-0 Goo Bj  Ch  140511-8 0/2000  1  13,2a 259 
     
  10   UTILITY BUS v 7 Goop Björn (Mel St)  2140:10
11,2aK 1 039 860 kr Goo Bj  S  140409-1 2/1640  1  12,1a 13  999   
  13: 3 0-1-0 Goo Bj  Ro  140420-10 9/1640  2  11,2a 66 
  14: 10 2-2-1 Goo Bj  Ö  140503-10 11/1609  5  12,7a 85 
     
  11   MR CHICAGO (US) h 5 Lindblom Carl-Erik (Fro Pe)  2140:11
10,6aK 1 206 719 kr Kon Jo  Ö  140327-3 7/1609  6  13,0a 23  999   
 Ö 13: 7 4-1-0 Lin CE  F  140418-10 9/1640  3  10,6a 297 
  14: 3 0-1-1 Lin CE  Ö  140503-10 3/1609  2  12,5a 26 
     
  12   UDO'S OILER v 6 Jansson Torbjörn (Ber Ro)  2140:12
13,6aM 1 382 700 kr Ber Ro  H  140422-2 3/1660  8  15,1g 46  999   
 B 13: 11 1-1-0 Ber Ro  B  140502-7 9/2140  d  8ag 44 
  14: 5 2-1-0 Kih Ör  U  140510-5 2/2140  1  14,3a 140 

 

  Turordning: 5-7-6-3-2-9-8-4-12-10-1-11  
 
  StartLista / Solvalla lördag 24 maj (Sorterad efter startnummer)
  Banförhållande: Banförhållanden/
  V75-7, Solvalla lopp 13 (V5-5, DD-2, Trio, Tvilling)
 
Harper Hanovers lopp - Stayerlopp (Gr. II Int. - UET Masters Series) - SVEA Ekonomi
  1:A PRIS 500 000,  3140  V 
 
 
Omsättning  söndag 18 maj, kl 22:42 V75: 0 kr, kl 22:42  Vinnare: 0 kr
 
 
  V-odds   V75%
     
  1   GARY HOIST* (FI) h 5 Nisonen Ville  3140:1
14,7L 427 873 kr Koi Ha  Po  131019-11 0/2620  11  16,0 638  999   
  13: 6 1-1-0 Nis Vi  S  140423-2 5/2140  5  14,5a 311 
  14: 2 1-0-0 Nis Vi  S  140507-4 6/2640  1  14,7 44 
     
  2   BAR PLOMBIER v 6 Jansson Torbjörn (Mar Er)a  3140:2
14,8L 635 500 kr Kon Jo  F  140331-8 9/2140  1  13,0a 30  999   
 Ax 13: 16 8-1-0 Len Pe  S  140423-6 5/2640  1  13,8a 24 
  14: 4 3-1-0 Jan To  Ö  140503-11 6/3140  2  14,8 62 
     
  3   JUPITER RODNEY h 6 Günther Palle (Örb Bo)a  3140:3
15,1L 475 929 kr Nil Fr  Hd  140330-7 3/3160  1  15,6 114  999   
 J 13: 18 1-3-2 Nil Fr  J  140416-4 4/3160  2  15,5 107 
  14: 8 2-1-1 Gün Pa  Ö  140503-11 7/3140  0  15,1 749 
     
  4   FROZEN v 6 Takter Johnny (Jen Pe)  3140:4
15,8L 429 110 kr Hau Ke  Å  140129-6 3/2660  1  15,8 46  999   
 * 13: 5 0-2-0 Tak Jo  Kr  140301-10 2/2640  1  14,6a 24 
  14: 4 3-0-0 Tak Jo  S  140329-5 4/2140  5  12,5a 58 
     
  5   TIME MACHINE h 5 Westholm Jörgen  3140:5
16,5M 601 500 kr Wes Jö   140415-2 2/2140  1  13,4a 14  999   
 Ro 13: 13 4-0-2 Wes Jö  Bs  140424-7 6/2140  1  15,6a 12 
  14: 4 3-0-0 Wes Jö  U  140510-11 3/2640  d  uag 24 
     
  6   ROCKY P.H.* (DK) v 6 Mönster Knud  3140:6
15,5L 642 867 kr Mön Kn  Ål  140413-7 0/2100  1  16,2a 18  999   
 * 13: 24 14-2-2 Mön Kn  Se  140427-7 0/2940  3  15,5 28 
  14: 10 4-1-2 Mön Kn  Ch  140511-7 0/2000  0  13,7a 609 
 
   
     
  7   ALFAS DA VINCI v 6 Lövgren Joakim  3160:1
14,3L 929 942 kr Löv Jo  J  140416-4 3/3180  1  14,9 85  999   
 J 13: 17 2-4-2 Löv Jo  Å  140426-9 6/3160  1  14,3 56 
  14: 9 4-0-2 Löv Jo  Ch  140511-5 0/2970  1  14,5 36 
     
  8   MELLBY VIKING h 6 Kontio Jorma (Nur Ti)  3160:2
13,6M 1 127 000 kr Kon Jo  S  131226-10 11/2140  d  7ag 34  999   
  13: 9 5-1-0 Kon Jo  F  140418-9 2/3180  1  13,8 23 
  14: 2 2-0-0 Kon Jo  Ö  140503-11 4/3160  1  14,3 35 
     
  9   NAROLD VOX v 5 Ohlsson Ulf (Jak Kr)  3160:3
13,9M 1 100 000 kr Goo Bj  E  140412-5 4/2640  0  15,8ag 28  999   
 Bs 13: 23 7-8-2 Ohl Ul  Ö  140503-11 2/3160  7  14,6 373 
  14: 10 2-2-1 Ohl Ul  G  140517-5 9/2140  0  uag 73 
     
  10   REBUS* (DK) v 6 Jensen Flemming  3160:4
15,9L 1 053 933 kr Jen Fl  Å  140409-2 7/2140  1  13,9a 23  999   
 * 13: 11 3-1-1 Jen Fl  Å  140426-10 9/2140  d  kubuag 71 
  14: 7 2-0-3 Jen Fl  Å  140507-5 5/2140  1  12,9a 16 
     
  11   BY AIR v 7 Kihlström Örjan (Ber Ro)  3160:5
14,0M 1 131 800 kr Ber Ro  G  140222-5 6/1640 n  4  13,8a 69  999   
 B 13: 7 4-1-0 Ber Ro  E  140412-5 11/2640  4  15,3a 122 
  14: 6 1-1-0 Ber Ro  Å  140426-10 3/2140  0  13,6ag 104 
     
  12   LE CUPOLE* v 7 Torvinen Hannu (Kum Ka)a  3160:6
14,9K 748 964 kr Koi Ha  Åo  140407-7 0/2120  6  15,3 894  999   
 * 13: 1 0-0-0 Tor Ha  Ve  140416-4 0/1609  1  13,6a 97 
  14: 7 2-0-2 Tor Ha  Ve  140510-5 0/3120  1  15,1 972 
 
   
     
  13   SWEDISHMAN* (FR) v 8 Duvaldestin Thierry  3180:1
12,8L 5 582 772 kr Duv Th  Fr  140402-2 0/3125  1  14,8 46  999   
 * 13: 13 4-0-1 Duv Th  Fr  140426-4 0/1609  d  -a 49 
  14: 8 2-1-1 Duv Th  Fr  140514-1 0/2450  2  12,8 50 
     
  14   BEAU MEC h 7 Bergh Robert  3180:2
14,0L 2 587 415 kr Ber Ro  U  140418-8 1/3200  1  15,0 20  999   
 B 13: 11 2-0-0 Ber Ro  Ö  140503-11 2/3180  d  8g 140 
  14: 3 1-0-0 Ber Ro  U  140510-7 6/1640  4  11,6ag 53 
     
  15   NEW LINE* (DK) v 9 Adielsson Erik (Sva An)  3180:3
13,2M 3 288 090 kr Sva An  J  140319-4 2/2140  5  13,9a 48  999   
 Ax 13: 13 6-2-1 Kih Ör  J  140405-7 3/2140  4  12,2a 75 
  14: 3 0-0-0 Sva An  Ö  140503-11 3/3180  0  15,3 64 

 

  Turordning: 13-15-8-7-2-4-10-1-11-12-3-5-6-9-14