Något tung bana Startlista Pdf   Vädret tävlingsdagen: 11°C          
Sweden 2019    Söndag 26 Maj
     Solvalla
             
          Video                

Väder Upplands Väsby

Startlista Pdf            
                              Försök - Final              
  För presentation av Elitlopps hästarna. Klicka på respektive start nummer.              
                 
 

Tidigare vinnare av Elitloppet

             
                 
   Solvallas Internationella Elitlopp - Försök 1
 4 åriga & äldre   1.609 m auto   Purse: 500 000 (250,000-125,000-75,000-50,000)
   
  Lopp 6  kl 14:55    
 
spår  Nat Häst Kön Kusk Tränare Rek Inkört Far Mor Morfar
1 Sweden  MAKETHEMARK H6  Ulf Ohlsson  Petri Salmela 10,5   5 187 810  MAHARAJAH  GLOBAL NAUGHTY  CONWAY HALL
2 Sweden  DISCO VOLANTE V6  Joram Kontio  Stefan Melander 09,9   3 080 132  SCARLET KNIGHT  GLORIFY  SUPER ARNIE
3  DOUBLE EXPOSURE (US) S6  Erik Adielsson  Daniel Redén 09,6   4 669 334  DONATO HANOVER  KD GIRL  SELF POSSESSED
4  NEXT DIRECTION (FI) V6  Iikka Nurmonen  Timo Hulkkonen 10,7   3 002 317  ORLANDO VICI  BEMY LUXX  SJ'S PHOTO
5  LOOKING SUPERB (NO) H6  Åke Svanstedt  Jean-Michel Bazire 10,4   5 509 241  ORLANDO VICI  CLASSICAL PINE  SILVER PINE
6  UZA JOSSELYN (DK) S8  Gabriele Gelormini  Réne Aebischer 09,0   11 122 743  LOVE YOU  TEZA JOSSELYN  GANYMEDE
7 Sweden  READLY EXPRESS H7  Björn Goop  Timo Nurmos 08,9   22 961 565  READY CASH  CADDIE DREAM  VIKING KRONOS
8 Sweden  SORBET H8  Carl Johan Jepson  Daniel Redén 10,2   5 551 026  SUPER PHOTO KOSMOS   ALTAR BOUND  SUPERGILL
   
  Resultat:
   
 
Plac Häst Distans Odds Plats Tid
1 7/1609     10,2a
2 1/1609     10,4a
3 5/1609     10,4a
4 4/1609     10,5a

0 6/1609     10,5a
0 3/1609     10,7a
0 8/1609     11,0a
0 2/1609     11,8a
 
   
  Tempo: första 500 8.4 (1 Makethemark), 1000 11.7 (7 Readly Express) sista 500 8.0
Segermarginal: 1 längd
Banförhållande: Något tung bana
Segrare: READLY EXPRESS 7 br. h e READY CASH (FR) - CADDIE DREAM e VIKING KRONOS (IT)
Ägare: Bro Byggnads AB, Stockholm
Uppfödare: O.Carlsson Ekonomi AB & AB Lavec
   
       
           
       
     
   Solvallas Internationella Elitlopp - Försök 2
 4 åriga & äldre   1.609 m auto   Purse: 500 000 (250,000-125,000-75,000-50,000)
     
  Lopp 7  kl 15:22    
 
spår  Nat Häst Kön Kusk Tränare Rek Inkört Far Mor Morfar
1  AUBRION DU GERS (FR) V7  Jos Verbeeck  Jean Michel Bazire 11,1   23 825 499  MEMPHIS DU RIB  J'ARRIVE DU GERS  BACCARAT DU PONT
2  MILLIGAN'S SCHOOL (US) H6  Ulf Eriksson  Stefan Melander 09,9   8 727 494  YANKEE GLIDE  TORI ANN  S.J.'S PHOTO
3  BAHIA QUESNOT* (FR) S8  Junior Guelpa  Junior Guelpa 09,0   6 241 250  SCIPION DU GOUTIER  QUEEN INES  INSTALL
4 Sweden  DAY OR NIGHT IN H7  Johan Untersteiner  Johan Untersteiner 10,2   5 045 371  MUSCLE HILL  ELLIE AMERICA  BUVETIER D'AUNOU
5  PROPULSION (US) H8  Örjan Kihlström  Daniel Redén 08,1   24 939 062  MUSCLE HILL  DANAE  ANDOVER HALL
6 Sweden  MILLIONDOLLARRHYME V5  Fredrik B Larsson  Fredrik B Larsson 09,2   1 183 000  READY CASH  NURSERY RHYME  CREDIT WINNER
7 Sweden  HEAVY SOUND V7  Kenneth Haugstad  Daniel Redén 09,2   7 534 714  KEN WARKENTIN  ILLUSTRE NOVEMBER  VIKING KRONOS
8  DIJON (FR) H6  Romain Derieux  Romain Derieux 09,0   7 664 454  GANYMEDE  SONATE D'AUNOU  COKTAIL JET
   
  Resultat:
   
 
Plac Häst Distans Odds Plats Tid
1 1/1609     10,2a
2 5/1609     10,4a
3 8/1609     10,5a
4 6/1609     10,5a

0 2/1609     10,9a
0 3/1609     11,1a
0 4/1609     uag
d 7/1609     6ag
 
   
  Tempo: första 500 10.5 (1 Aubrion du Gers*), 1000 10.7 (1 Aubrion du Gers*) sista 500 9.8
Segermarginal: 1 längd
Banförhållande: Något tung bana
Bestraffningar: Derieux Romain, 15000 kr, avstängning 190609-190613, felaktigt bruk av körspö.
Segrare: AUBRION DU GERS* (FR) 9 br. v e MEMPHIS DU RIB (FR) - J'ARRIVE DU GERS (FR) e BACCARAT DU PONT (FR)
Ägare: Bazire Jean Michel, Frankrike
Uppfödare: Anty Marie Brigitte, Frankrike
   
       
           
           
 
  Video :
Elitloppet Försök 1 - Se video HÄR
Elitloppet Försök 2 - Se video HÄR


       
   
 

Övriga lopp  elitlopps söndagen: Elitkampen, Treåringseliten för Ston, Lärlingseliten, Håkan Wallner Memorial - Treåringseliten,
Fyraåringseliten för Ston, Fyraåringseliten, Montéeliten, Elitloppet, Försök , Elitloppet, Final (Grand Slam UET Masters Series) , Speed Race.