AUKTIONER 2016

             Live sändningen

          ELIT AUKTIONEN 2016
   Scandic Infra City i Upplands Väsby
               27 Maj 2016  Första utrop kl 19,00
Lägsta utropspris: 50 000 kronor exkl moms, inropscourtage 5 % tillkommer

 -    -     -    - Komplett resultat här.      Pressrelease Elitauktionen 2016 (Pdf-fil som öppnas i nytt fönster)
 - Ökade stopriser höjde medianen vid årets Elitauktion
Medianpriset ökade med sex procent vid årets Elitauktion jämfört med 2015. Medelpriset sjönk däremot med elva procent, beroende på färre toppar...läs mer här
Hästarna över 200,000

Nr
Häst Kön Härstammning Pris Köpare
41
 Charmeur Ima H Ready Cash-Along the Way U.S. 500 000 kr Mediatippen AB, Kalmar
75
 Carotene H S.J.’s Photo-Here’s Joanie 500 000 kr Hennd Salonen Invest AB
9
 Aperitif H Maharajah-Mountain Dew 470 000 kr Roger Walmann
13
 Enrico Trot H Muscle Hill-Nounou 470 000 kr BS Bostäder, Luleå
5
 Avant Garde H Maharajah-Lotuschic 460 000 kr Robert Bergh
79
 A Wreck H Prodigious-Jalopy 440 000 kr Flaata Stable
81
 Oliver P.Hill H Ready Cash-M.T.Justintime 420 000 kr Stall Timo Nurmos AB
40
 Dancin in the Rain S Muscle Hill-Alexia Ås 400 000 kr BS Bostäder, Luleå
62
 Extrem Brodde H S.J.´s Caviar-Eclat de Bois 400 000 kr Hennd Salonen Invest AB
4
 Wapsipinicon S Cantab Hall-Lindy´s Got Back 320 000 kr Bo Falsig AB Mölndal
14
 Arabesque H Jocose-On Her Toes 320 000 kr Joakim Lövgren
82
 Addax S Maharajah-Klipspringer 310 000 kr Reijo Liljendahl AB
66
 That´s Art H Ken Warkentin-Enjoy My Face 300 000 kr Untersteiner Training AB
69
 Massives Mistress S Muscle Massive-Fatima Lavec 300 000 kr Reijo Liljendahl AB
18
 Aleppo Pine S Maharajah-Pine Cone C.A. 280 000 kr Roger Walmann
57
 Quality S.W. H Maharajah-Coco Chip 280 000 kr Stig H Johansson
26
 Finnick Sisu H Yankee Glide-Sister Marcy 250 000 kr Mattias Djuse
36
 Aiming to Win H From Above-Volita du Ling 250 000 kr Robert Bergh Travstall AB
56
 Västerbo ImtheMan H Echo-Chakaranda D. 250 000 kr Hammab AB, Örebro
43
 Oneiric Ocelot H S.J.´s Caviar-Anastacia Sund 230 000 kr Leif Falk AB, Rimbo
60
 Ti Punch Broline S Muscle Massive-Drinking Days 230 000 kr Roger Walmann
67
 Kimberly Zon S Love You-Exclusive Kronos 230 000 kr Mediatippen AB, Kalmar
1
 At Risk H Maharajah-Laborera 220 000 kr Maria Törnqvist, Strängnäs
45
 Aperol Ha H Maharajah-Approach Idle 210 000 kr Robert Dunder/Stall Invictus A
77
 M.T.Neymar H Donato Hanover-Inside Broline 210 000 kr AB Horsebiz
80
 Amazing Sensation S Love You-Jewels Galore 210 000 kr Joakim Lövgren
61
 Truedream A.F. H Maharajah-Quantum Dreamgirl 200 000 kr Väsby Häst, Lars I Nilsson
73
 Global Why Not H S.J.´s Caviar-Gabriella Celeber 200 000 kr Jörgen S Eriksson Trav AB, Esk
 Elitauktion 2015
 Dyraste 1,5-årige h&v
  Charmeur Ima
Ready Cash Indy De Vive
Kidea
Along the Way U.S. Andover Hall
Horizontal Mombo

   Dyraste 1,5-års sto
     Dancin in the Rain
Muscle Hill Muscles Yankee
Yankee Blondie
Alexia Ås Conway HAll
Vicky Ås

      Auktioner *2016*
Ökade stopriser höjde medianen vid årets Elitauktion
Medianpriset ökade med sex procent vid årets Elitauktion jämfört med 2015. Medelpriset sjönk däremot med elva procent, beroende på färre toppar.

Medelpriset vid årets Elitauktion blev 205 806 kronor, att jämföra med fjolårets 231 129 kronor. Medianen noterades till 170 000 kronor (2015:160 000 kronor). Försäljningsprocenten ökade med åtta procentenheter till 82 procent.

– Medelpriset på sålda ston ökade med 32 procent, vilket är mycket glädjande, säger Sara Blomhage, generalsekreterare på ASVT.

De dyraste hästarna blev Carotene (S.J.’s Photo-Here’s Joanie) och Charmeur Ima (Ready Cash-Along the Way U.S.), som vardera såldes för 500 000 kronor. Flest hästar köpte Joakim Lövgren, som ropade in fem av kvällens 76 hästar.

Pressinformation från ASVT/Trottex